INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

21:30 | wtorek | 16.04.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Spadają wydobycie, przerób i eksport rosyjskiej ropy

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

16 kwietnia

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy. Każdy Polak mógł wtedy zginąć...

Koniecznie przeczytaj

Według dziennika „Kommiersant”, w pierwszej połowie marca rosyjskie rafinerie zmniejszyły produkcję o 6 proc. w porównaniu z lutym. Jest to wynik problemów z eksportem rosyjskich produktów naftowych. Spadek rafinacji prawdopodobnie spowoduje dalsze obniżenie wydobycia ropy, ponieważ eksport ostatniej jest bojkotowany przez zachodnie firmy.

Firma doradcza Argus prognozuje, że kwietniowe wydobycie ropy w Rosji może się obniżyć o 16 proc. (8,8 mln baryłek dziennie) miesiąc do miesiąca. W ciągu 16 dni marca wolumen przerobu ropy w rosyjskich rafineriach spadł o 6 procent w stosunku do średniego poziomu z lutego i wyniósł 742,5 tys. ton dziennie.

- reklama -

Głównym powodem są trudności w organizacji eksportu produktów naftowych do Europy i Ameryki Północnej, a także rozpoczęcie remontów w wielu rafineriach. Wiosenny sezon remontowy rozpoczęły Rafineria Nowosaczyńsk, Saratów, Tuapse i Riazań, które dostarczają łącznie 55 proc. przerobionego surowca na potrzeby krajowe.

Jeśli chodzi o eksport, problemy ze sprzedażą produktów naftowych i surowej ropy pojawiły się w rezultacie sankcji. USA i Wielka Brytania nałożyły embargo na import, a UE dyskutuje nad taką możliwością. Ponadto wielu nabywców i armatorów uważa rosyjskie surowce za toksyczne. Ostatnim przykładem z całej serii odmów jest decyzja spółki TotalEnergies, która wstrzymała zakupy ropy i nie zamierza podpisywać nowych kontraktów.

Zgodnie z szacunkami „Kommiersanta”, marcowy wolumen produkcji rosyjskich rafinerii może się jeszcze obniżyć. Według prognoz firmy Petromarket, będzie to około 735 tys. ton dziennie, czyli o 7 proc. mniej od poziom z lutego i 5,5 proc. rok do roku.

- reklama -

O nieuchronności spadku wydobycia rosyjskiej ropy z powodu odmowy kupna poinformowała także firma pośrednicząca Gunvor. Zgodnie z komunikatem: – Bojkot dostaw ropy zmusi rosyjskie rafinerie do zmniejszenia wolumenu. Doprowadzi to do ograniczenia produkcji w Rosji.

Również według Argus Consulting, zakaz importu rosyjskiej ropy w USA, Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, a także decyzja niektórych firm o odmowie takich zakupów, będą prowadzić do spadków wydobycia ropy w Rosji.

Brak rosyjskich dostaw zrównoważy rynek. Zaspokojeniu popytu służy uwalnianie rezerw strategicznych, dążenie władz USA do stymulowania produkcji krajowej oraz apele do krajów OPEC+ o zwiększenie produkcji.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

“MAUS” po raz drugi

Czyli Żydzi przedstawiani w palestyńskim podręczniku szkolnym jako „synowie świń”, to podżeganie do nienawiści, a Polacy przedstawiani w amerykańskim podręczniku (właściwie szkolnej...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx