INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

18:47 | czwartek | 07.07.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Zawieszenie porodów rodzinnych zgodnie z zaleceniami specjalistów

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

7 lipca

Gdy umarł król…

7 lipca 1572 r. Ostatni Jagiellon zmarł bezpotomnie w wieku 52 lat. Dla Królestwa była to prawdziwa tragedia. Kto wie, jak potoczyłby się losy Polski,...

Koniecznie przeczytaj

Zawieszenie możliwości porodów rodzinnych zostało wdrożone zgodnie z zaleceniami specjalistów od chorób zakaźnych. Lepiej trzymać się tych zasad, bo jedna nieświadoma osoba może doprowadzić do wielkiej liczby zakażeń – mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) na Facebooku szef rządu był pytany o ponowne dopuszczenie porodów rodzinnych – ze zdrowym partnerem. Internauci podnosili, że wytyczne obowiązujące w Polsce są niezgodne z zalecaniami WHO i rekomendacją Rzecznika Praw Obywatelskich. Sądzą, że z dużym prawdopodobieństwem poskutkują większym odsetkiem kobiet cierpiących na depresję poporodową.

- reklama -

Premier podkreślił, że zawieszenie możliwości porodów w obecności osoby bliskiej wdrożono zgodnie z zaleceniami specjalistów od chorób zakaźnych. “Wyobraźmy sobie tylko jeden taki przypadek, że tata, który chciałby być przy porodzie jest nieświadomym nosicielem koronawirusa. W nieświadomy sposób zakazi personel medyczny. W całym szpitalu może dojść do tragedii. Mogą w ten sposób zostać zakażone inne mamy, które rodzą dzieci” – mówił Morawiecki.

Szef rządu wskazywał, że “pójście do szpitala na poród to jedyna okoliczność, kiedy idziemy do szpitala szczęśliwi i po szczęście”. “Ale nie prowokujmy losu. Lepiej trzymać się tych zasad, które wirusolodzy, epidemiolodzy nam sugerują i w tym przypadku lepiej powstrzymać się od tego” – dodał.

Maseczka w szczerym polu

Zapytano Morawieckiego o konieczność noszenia maseczki, gdy w okolicy 50 metrów od nas nie ma drugiego człowieka. “W szczerym polu – takim naprawdę w szczerym polu – i w lesie maseczki nie są konieczne. Natomiast w miastach, w środkach komunikacji publicznej, w miejscach, gdzie mamy kontakt z drugim człowiekiem one są obowiązkowe od kilku dni” – mówił premier.

- reklama -

Premier dziękował też Polakom, którzy stosują się do nakazu noszenia maseczek. Jak dodał jest to “przydatny i konieczny nakaz”.

Zapytano Morawieckiego również po ile godzin sypia minister zdrowia Łukasz Szumowski. “Ja mogę zapytać, czy on w ogóle sypia, bo jest to osoba o niespożytych pokładach energii, wspaniały minister, który robi wszystko, co możliwe, żeby ograniczyć rozwój koronawirusa i robi to w sposób wyważony, sięgając jednocześnie do mądrości i analiz, które spływają do nas z całego świata” – odpowiedział premier.

Źródło: PAP

- reklama -

Zobacz także: Śluby mogą się odbywać, wkrótce doprecyzowanie dotyczące wesel

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

„Warszawska Gazeta” po dwóch latach przerwy wróciła na Jasną Górę

„Jesteście dobrem. Dobrem, nie boję się tego powiedzieć – naszej Ojczyzny”, mówił do redaktorów „Warszawskiej Gazety” w czasie specjalnej...

Przeczytaj jeszcze to!