INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

09:34 | sobota | 22.06.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Nie tylko Minneapolis, Waszyngton i Chicago ale też Moskwa i Paryż. Przez świat przetaczają się gwałtowne protesty

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

22 czerwca

Ruskie metody zawsze te same

22 czerwca 1941 r. Atak sojusznika z 22 czerwca 1941 r. kompletnie zaskoczył sowiecką Rosję. Niezwyciężona Armia Czerwona zdziesiątkowana przez "szlachetny Wehrmacht" cofała się na...

Koniecznie przeczytaj

Już nie tylko Minneapolis, Waszyngton i Chicago. Także Moskwa i Paryż stały się arenami gwałtownych protestów skierowanych przeciwko działaniom policji. W stolicy Francji 20 tys. demonstrantów starło się z siłami porządku. W Moskwie policja aresztowała dziesiątki osób protestujących przeciwko śmiertelnemu pobiciu przez stróżów porządku.

Nie tylko USA ogarnęła fala wzburzenia wywołanego brutalnymi działaniami policji. Na ulice Paryża i kilkunastu innych miast Francji wyszło 20 tys. osób, które protestowały z tego samego powodu, informują agencje.

Bezpośrednią przyczyną gwałtownych rozruchów, w które przerosła od razu większość demonstracji było opublikowanie wyników śledztwa w sprawie śmierci ciemnoskórego Francuza. W 2016 r. 24-letni Adam Traore został zatrzymany przez policję i zmarł w areszcie.

- reklama -

Od czterech lat rodzina młodego człowieka domaga się wyjaśnienia okoliczności tragedii. Prokuratura badająca sprawę powołała biegłych. Według ekspertyzy Traore zmarł śmiercią naturalną z powodu zaburzeń kardiologicznych związanych za słabym stanem zdrowia. Natomiast opublikowana przedwczoraj ekspertyza wykonana na zlecenie krewnych dopuszcza udział w zgonie osób trzecich, co rzuca cień podejrzeń o śmiertelne pobicie przez policję.

Obecną falę demonstracji zainicjowała w sieci siostra zmarłego pod hasłem: „Mamy prawo do sprawiedliwości”. Szczególnie brutalny przebieg miała paryska demonstracja, której uczestnicy od razu zaatakowali policjantów.

Wg agencji AFP w ich stronę poleciały butelki i kamienie. Zadymiarze podpalali samochody, stacje rowerowe i kosze na śmieci. W odpowiedzi policja użyła gazu łzawiącego i gumowej amunicji. Oprócz Paryża największe demonstracje przeszły przez Lyon i Marsylię.

- reklama -

Natomiast w Moskwie odbyła się seria, tzw. indywidualnych demonstracji. Taka forma zapobiega nakładaniu na uczestników zabronionych w Rosji protestów ulicznych, gigantycznych kar „za nielegalne zgromadzenia publiczne”.

Tym razem pikiety ustawiły się pod komendami policji w proteście przeciwko brutalnemu pobiciu mieszkańca Jekaterynburga przez żołnierzy Rosgwardii (wewnętrznej armii Putina). Młody człowiek został skatowany podczas zatrzymania za próbę dokonania kradzieży.

Z powodu dużej liczby indywidualnych demonstrantów pod moskiewskimi komendami, do ich spacyfikowania wezwano jednostki specjalne SOBR. W całej stolicy zatrzymano dziesiątki osób, które aresztach śledczych oczekują na decyzję sądów.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Prawicowej rewolucji nie było

Zamordystyczny kurs brukselskiego establishmentu i „dokręcanie śruby” niepokornym zostaną utrzymane. Ogłoszony już po eurowyborach wyrok TSUE nakładający na Węgry...

Przeczytaj jeszcze to!