INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

12:18 | piątek | 22.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Ile lat ma Gigant?

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

22 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Nie wiadomo kto, dlaczego i kiedy stworzył Giganta. Naukowe teorie zakładają, że może to być równie starożytny symbol duchowości jak i wyobrażenie Herkulesa bądź… karykatura Olivera Cromwella.

Brytyjscy naukowcy rozpoczęli prace, których celem jest określenie wieku słynnego Giganta z Cerne Abbas. Wykonanej za pomocą rowków w podłożu o szerokości i głębokości ok. 30 cm, z zaznaczonymi schematycznie żebrami, sutkami i penisem. Na dodatek wymachującego olbrzymią maczugą. Cała postać ma wysokość 55 m i szerokość 51 m.

- reklama -


Nie wiadomo kto, dlaczego i kiedy stworzył Giganta. Naukowe teorie zakładają, że może to być równie starożytny symbol duchowości, wyobrażenie Herkulesa bądź… karykatura XVII-wiecznego angielskiego dyktatora Olivera Cromwella, gdzie maczuga byłaby symbolem jego represyjnych rządów a wzniesiony fallus kpiną z jego purytanizmu.

Tak czy inaczej, pierwsze wzmianki o Gigancie pochodzą z 1694 r., a od 1920 r. figura znajduje się w gestii National Trust, dbającej o brytyjskie zabytki.
Teraz jednak po raz pierwszy archeolodzy będą badać wiek giganta, wykorzystując metodę zwaną optycznie stymulowaną luminiscencją (OSL). W dużym skrócie polega ona na badaniu, kiedy ziarna mineralne w glebie były ostatnio wystawione na działanie promieni słonecznych. Stosując taki system, udało się określić wiek podobnej figury, tzw. Białego Konia z Uffington w Oxfordshire na 3000 lat.

Utrzymanie figury nie nadwyręża nadmiernie funduszy National Trust. Wiosną i jesienią wypasane są na nim owce, by utrzymać przyciętą trawę. W 2019 r. po raz pierwszy od 11 lat odświeżono figurę. Grupa ochotników ręcznie wbiła weń 17 ton kredy. Dzięki temu Gigant jest widoczny z odległości wielu kilometrów.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic...

Przeczytaj jeszcze to!