INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

17:22 | środa | 29.06.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

11 stycznia rusza ogólnopolska akcja badania przesiewowego nauczycieli w kierunku koronawirusa

Czas czytania: 4 min.

Kartka z kalendarza polskiego

29 czerwca

Nieznana dziewczyna z Łąckiego

Niedziela, 29 czerwca 1941 r. UWAGA! Drastyczne treści! Przez lata nie wolno było o nich mówić. Jakby ich nie było. A przecież tysiące Polaków zostało...

Koniecznie przeczytaj

11 stycznia rusza ogólnopolska akcja badania przesiewowego nauczycieli w kierunku koronawirusa – poinformował w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Testami zainteresowanych jest około 165 tys. nauczycieli i pracowników administracyjnych szkół.

Minister edukacji i nauki na piątkowej konferencji prasowej poświęconej przygotowaniom do powrotu uczniów klas I-III do stacjonarnej nauki w szkołach poinformował o “wejściu w fazę praktyczną przygotowań do ewentualnego powrotu dzieci do szkół po 17 stycznia”.

- reklama -

“To nie jest ostateczna decyzja o powrocie do szkół. To jest ogłoszenie wejścia w fazę praktyczną przygotowań do ewentualnego powrotu. O tym, czy ten powrót nastąpi, zdecyduje pan premier w przyszłym tygodniu, po dodatkowych konsultacjach z Radą Medyczną” – oświadczył Czarnek.

Powiedział, że w ramach przygotowań odbywały się w grudniu i w styczniu “częste konsultacje z radą konsultacyjną ds. bezpieczeństwa w edukacji, w której skład wchodzą dyrektorzy różnych szkół z całego kraju, kuratorzy, a także specjaliści od epidemiologii i wirusologii”.

“Były to również konsultacje ministrów w terenie z samorządowcami, rodzicami i uczniami oraz oddzielne konsultacje z kuratorami oświaty, z głównym inspektorem sanitarnym i z Ministerstwem Zdrowia, a także analiza raportów organizacji pozarządowych i instytucji” – dodał.

- reklama -

Czarnek zaznaczył, że “to wszystko doprowadziło nas do rekomendacji, które zostaną przekazane dyrektorom szkół na wypadek, gdyby rzeczywiście decyzja w przyszłym tygodniu mogła być pozytywna co do powrotu klas I-III do stacjonarnej nauki w szkołach”.

Szef resortu edukacji i nauki stwierdził, że “decyzja będzie podyktowana tym, w jaki sposób będzie rozwijać się pandemia, bo te okoliczności są bardzo dynamiczne – zmieniają się z dnia na dzień”.

Podkreślił, że rekomendacje zakładają, że “w przypadku powrotu dzieci do szkół jedna grupa uczniów będzie w jednej sali; ci sami nauczyciele dla danej klasy, indywidualny plan dnia dla klasy, np. odrębne wejścia do szkoły i przerwy w różnych godzinach, ale także te podstawowe zasady, jak: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu czy unikanie dotykania oczu, nosa i ust, czy też wietrzenie sal i przestrzeni w częściach wspólnych w czasie przerwy i w czasie zajęć”.

- reklama -

Szef MEiN powiedział, że zostaną stworzone “takie warunki, wszędzie tam, gdzie to będzie możliwe, żeby nie było kontaktu między klasami, nauczycielami, żeby możliwość transmisji koronawirusa była ograniczona do minimum”.

Czarnek zaznaczył, że w ramach praktycznej fazy przygotowań do ewentualnego powrotu dzieci do szkół rusza ogólnopolska akcja badania nauczycieli. Dodał, że rozpocznie się ona w najbliższy poniedziałek 11 stycznia i potrwa do 15 stycznia.

“W sobotę i w niedzielę nauczyciele będą mogli się dowiedzieć o wynikach swoich badań na obecność koronawirusa” – zaznaczył. Wskazał, że testy przesiewowe będą dobrowolne i bezpłatne i zostaną nimi objęci nauczyciele klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych oraz pracownicy administracyjni tych szkół.

P.o. główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka poinformował, że do testów zgłosiło się około 165 tys. nauczycieli i pracowników oświaty. Dodał, że badania zostaną przeprowadzone w ponad 600 punktach wymazowych, które zostały zorganizowane na bazie laboratoriów inspekcji sanitarnej, punktów drive-thru, a także punktów WOT i mobilnych punktów wymazowych. W ramach WOT ma to być 130 punktów.

Saczka zaznaczył, że informacje o tym, gdzie przeprowadzić badania będą w zdecydowanej większości wysyłane osobom zainteresowanym w wiadomościach SMS. Będą je również mieli powiatowi oraz wojewódzcy inspektorzy sanitarni. Dodał, że wyniki testów będą zarejestrowane w systemie EWP i będą dostępne w Internetowym Koncie Pacjenta.

“W przypadku wyniku pozytywnego taka informacja zostanie przesłana niezwłocznie do osoby, która uzyska wynik dodatni” – powiedział Saczka. Dodał, że osoba taka będzie podlegała 10-dniowej izolacji oraz zostanie poproszona o kontakt z lekarzem POZ i inspekcją sanitarną, gdzie poda listę osób, z którymi w ostatnim okresie miała kontakt.

“Na podstawie zgłoszonej listy kontaktów będzie na te osoby nakładana kwarantanna” – powiedział Saczka.

Saczka poinformował, że zakończenie testowania nauczycieli jest planowane na 15 stycznia. 16 i 17 stycznia będą kompletowane wyniki, a w przypadku wątpliwości badania wymazowe zostaną powtórzone. Dodał, że badania będą prowadzone z użyciem testów PCR (na obecność genów wirusa).

“Zainteresowane osoby, które będą podlegały testowaniu, odsyłam do stron internetowych stacji wojewódzkich czy powiatowych oraz do kontaktu z dyrektorami szkół, jak również stacji inspekcji sanitarnej” – powiedział Saczka.

Zgodnie z decyzjami ogłoszonymi 17 grudnia ub.r. przez ministra zdrowia od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 r. zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia, m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich.

Od 23 grudnia do 3 stycznia w szkołach była przerwa w nauce w związku ze świętami Bożego Narodzenia. Następnie 4 stycznia rozpoczęły się ferie zimowe dla wszystkich uczniów w całym kraju, które potrwają do 17 stycznia. (PAP)

Autor: Marzena Kozłowska

mzk/ joz/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

SYN POSŁUGACZA HITLERA PRZEMÓWIŁ

Arndt Freytag von Loringhoven opuszcza Polskę. Skrewił. Nie spełnił oczekiwań mocodawców i został odwołany. Na pożegnanie powiedział, jaki jest stosunek...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x