INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

11:12 | wtorek | 18.01.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Atak na Ukrainę zablokuje Nord Stream-2?

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

Kandydat na przewodniczącego niemieckiej partii CDU Norbert Roettgen uważa, że jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, Nord Stream-2 nie zostanie uruchomiony.

– Jeżeli naprawdę doszłoby do wojny, uważam za niewyobrażalne, aby doszło do eksploatacji tego gazociągu – powiedział w wywiadzie dla grupy Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

- reklama -

Roettgen podkreślił jednak: – To, na co już wydano pozwolenie, nie powinno być przedmiotem sankcji. Niestety Niemcy same doprowadziły do sytuacji, że pobierają 50 proc. swego gazu ziemnego z Rosji – dodał kandydat na szefa opozycyjnej CDU. W opublikowanym wywiadzie Roettgen wykluczył jednak zbrojną reakcję NATO po ewentualnym wkroczeniu rosyjskich wojsk na Ukrainę.

– NATO nie będzie prowadzić wojny z Putinem i Putin to wie. Ale musi też wiedzieć, że to, co możemy zrobić w zamian, może mocno dotknąć jego kraj. Nie chcemy izolować Rosji. Ale jeżeli doszłoby do wojny, będą bardzo poważne sankcje gospodarcze przeciwko całemu reżimowi – dodał niemiecki polityk.

Roettgen wykluczył także niemieckie dostawy broni dla Ukrainy. Taką decyzję podjął ustępujący rząd Niemiec. Do nowej minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleny Baerbock polityk chadecji zaapelował o wzmocnienie roli UE na świecie.

- reklama -

– Jej najpilniejsze zadanie polega na tym, by kształtować zdolną do działania europejską politykę zagraniczną – powiedział Roettgen. W obliczu „europejskiej bezsilności” po wycofaniu amerykańskich sił z Afganistanu, UE musi w przyszłości być w stanie  reprezentować swoje żywotne interesy i w razie potrzeby też zdecydowanie się bronić – dodał.

Także szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE, niemiecki chadek Manfred Weber przestrzegł Moskwę przed eskalowaniem napięcia na granicy rosyjsko-ukraińskiej i wezwał nową koalicję SPD, Zielonych i FDP do zdecydowanej reakcji.

– Jeżeli Putin sięgnie po broń, będzie to koniec gazociągu Nord Stream-2. Uruchomienie gazociągu byłoby wykluczone. Przyszły rząd federalny musi wyraźnie artykułować taką opinię – powiedział Weber niemieckim mediom.

- reklama -

Jego zdaniem obecna sytuacja jest testem dla NATO i zachodniej wspólnoty wartości. – Ważne jest, aby NATO postawiło sprawę jasno. Rosyjska wojna przeciwko Ukrainie będzie mieć wysoką cenę.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Burmistrzowa
06.12.2021 23:15

cena gazu dla IV Rzeszy będzie tu kluczowa 😉

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Skutki pandemii: bogacze bogatsi, ubodzy biedniejsi

W czasie pandemii koronawirusa dziesięciu najbogatszych ludzi na świecie podwoiło fortuny. Biedna reszta ludzkości stała się jeszcze uboższa, wynika...

Przeczytaj jeszcze to!

1
0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x