INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

06:48 | piątek | 19.08.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Atak na Ukrainę zablokuje Nord Stream-2?

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

19 sierpnia

Najpierw była Wanda

18 sierpnia 1906 r. Każdy słyszał o pięknej Krystynie Krahelskiej, żołnierce Armii Krajowej, autorce „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, która ciężko ranna pierwszego dnia Powstania,...

Koniecznie przeczytaj

Kandydat na przewodniczącego niemieckiej partii CDU Norbert Roettgen uważa, że jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, Nord Stream-2 nie zostanie uruchomiony.

– Jeżeli naprawdę doszłoby do wojny, uważam za niewyobrażalne, aby doszło do eksploatacji tego gazociągu – powiedział w wywiadzie dla grupy Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

- reklama -

Roettgen podkreślił jednak: – To, na co już wydano pozwolenie, nie powinno być przedmiotem sankcji. Niestety Niemcy same doprowadziły do sytuacji, że pobierają 50 proc. swego gazu ziemnego z Rosji – dodał kandydat na szefa opozycyjnej CDU. W opublikowanym wywiadzie Roettgen wykluczył jednak zbrojną reakcję NATO po ewentualnym wkroczeniu rosyjskich wojsk na Ukrainę.

– NATO nie będzie prowadzić wojny z Putinem i Putin to wie. Ale musi też wiedzieć, że to, co możemy zrobić w zamian, może mocno dotknąć jego kraj. Nie chcemy izolować Rosji. Ale jeżeli doszłoby do wojny, będą bardzo poważne sankcje gospodarcze przeciwko całemu reżimowi – dodał niemiecki polityk.

Roettgen wykluczył także niemieckie dostawy broni dla Ukrainy. Taką decyzję podjął ustępujący rząd Niemiec. Do nowej minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleny Baerbock polityk chadecji zaapelował o wzmocnienie roli UE na świecie.

- reklama -

– Jej najpilniejsze zadanie polega na tym, by kształtować zdolną do działania europejską politykę zagraniczną – powiedział Roettgen. W obliczu „europejskiej bezsilności” po wycofaniu amerykańskich sił z Afganistanu, UE musi w przyszłości być w stanie  reprezentować swoje żywotne interesy i w razie potrzeby też zdecydowanie się bronić – dodał.

Także szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE, niemiecki chadek Manfred Weber przestrzegł Moskwę przed eskalowaniem napięcia na granicy rosyjsko-ukraińskiej i wezwał nową koalicję SPD, Zielonych i FDP do zdecydowanej reakcji.

– Jeżeli Putin sięgnie po broń, będzie to koniec gazociągu Nord Stream-2. Uruchomienie gazociągu byłoby wykluczone. Przyszły rząd federalny musi wyraźnie artykułować taką opinię – powiedział Weber niemieckim mediom.

- reklama -

Jego zdaniem obecna sytuacja jest testem dla NATO i zachodniej wspólnoty wartości. – Ważne jest, aby NATO postawiło sprawę jasno. Rosyjska wojna przeciwko Ukrainie będzie mieć wysoką cenę.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Burmistrzowa
06.12.2021 23:15

cena gazu dla IV Rzeszy będzie tu kluczowa 😉

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Bruksela przypomina – zimno konserwuje…

W kultowym  „Misiu” Polakom „serce” przypominało „piechotą zdrowiej”. W Unii Breton przypomina „zimno konserwuje”. Są już nowe zalecenia na jesień...

Przeczytaj jeszcze to!

1
0
Podziel się z nami swoją opiniąx