INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

04:09 | piątek | 20.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Rząd wyda 27 mln złotych na muzeum Romana Dmowskiego. Lewica grzmi o antysemityzmie

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

20 maja

Roczniki, czyli kroniki słynnego Królestwa Polskiego

19 maja 1480 r. To najbardziej znany polski kronikarz. Mało kto jednak wie, że był także znakomitym geografem, dyplomatą i nauczycielem. 18 maja 1480 r....

Koniecznie przeczytaj

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej otrzyma ponad 27 mln złotych na siedzibę i muzeum ruchu narodowego. Skrajna lewica twierdzi, że to czczenie antysemity Romana Dmowskiego.

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej otrzyma od rządu 27,3 mln złotych. Za te pieniądze zakupiona zostanie siedziba połączona z muzeum Romana Dmowskiego.

- reklama -

Dokładny cel to „zakup nieruchomości z przeznaczeniem na siedzibę Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz siedzibę Muzeum Dziedzictwa Chrześcijańsko Narodowego w Polsce”.

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej został powołany w 2020 roku przez ministra kultury Piotra Glińskiego. Pomysłodawcą i dyrektorem IDMN jest prof. Jan Żaryn – były senator PiS, historyk ruchu narodowego.

To ten Instytut dzieli pieniądze z utworzonego przez rząd Funduszu Patriotycznego. Najwyższe dofinansowanie w 2021 roku – łącznie 3 mln złotych – dostały dwa stowarzyszenia narodowców związane z Robertem Bąkiewiczem: Stowarzyszenie Straż Narodowa (1,7 mln zł) i Stowarzyszenie Marsz Niepodległości (1,3 mln zł).

- reklama -

Nowy projekt prof. Żaryna przez rząd określany jest jako Muzeum Dziedzictwa Chrześcijańsko-Narodowego, a przez samego historyka nazywany jest Muzeum Ruchu Narodowego im. Romana Dmowskiego.

Instytut chce za tę kwotę kupić istniejący już budynek. „Obecnie trwają czynności związane z wykonaniem zadania. Na tym etapie nie jesteśmy w stanie określić ostatecznej lokalizacji siedziby Instytutu i Muzeum” – informuje Piotr Siewak, odpowiadający w IDMN za kontakty z mediami.

Lewicę uwiera, że patronem Instytutu jest Roman Dmowski. Portal Oko.press wypomina założycielowi II RP antysemityzm i piastowanie mandatu posła do rosyjskiej Dumy.

- reklama -

„Roman Dmowski (…) był zdeklarowanym antysemitą, a antysemityzm stanowił fundament programu politycznego Narodowej Demokracji przynajmniej przez trzy dziesięciolecia. (…) Dmowski to także zwolennik „asymilacji” (czyli wynarodowienia) Białorusinów, Ukraińców i innych mniejszości w II RP, wreszcie – ideowy wróg demokracji i teoretyk dyktatury. To także wielki zwolennik utożsamienia narodowości polskiej z katolicyzmem i uprzywilejowania Kościoła w polskim życiu publicznym” – wymienia portal.

„Dmowski był również politykiem prorosyjskim: w okresie rewolucji 1905-1907 nacjonaliści, którym przewodził, zwalczali walczących o niepodległość socjalistów Piłsudskiego” – dodaje.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Zamordyzm po włosku, czyli skutki odmowy zaszczepienia  

Włoskie władze otwierają kraj dla turystów i jednocześnie ściskają łapą za gardło własnych obywateli. Co prawda włoskie władze przyznały, że...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x