INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

00:33 | poniedziałek | 06.12.2021

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Z ostatniej chwili!

CAI 24 – Liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 wynosi już 2 885 185. Zdiagnozowano 211 nowych zakażeń. Zmarły 2 osoby. Epidemia w naszym kraju pociągnęła już za sobą 75 299 ofiar.

Czechy: premier przeprasza za przywrócenie większości restrykcji epidemicznych

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

Rząd Czech zdecydował w poniedziałek o przywróceniu od piątku większości restrykcji epidemicznych; wyjątkiem będą handel i usługi. Za ponowne wprowadzenie ograniczeń, mających powstrzymać epidemię koronawirusa, premier Andrej Babisz przeprosił obywateli i przedsiębiorców.

„To była bardzo trudna decyzja, gdyż zdaję sobie sprawę, jaki skutek będzie miała dla życia ludzi” – powiedział premier. Decyzję uzasadnił pogarszającą się sytuacją epidemiczną, a także wzrastającą liczbą zakażeń SARS-CoV-2 wśród seniorów.

Sklepy, zarówno detaliczne jak i wielkopowierzchniowe, nie będą zamknięte w niedzielę, jak przewidywały ograniczenia zniesione 3 grudnia. Za bezpieczeństwo sanitarne w handlu i usługach odpowiedzialni są właściciele, którzy muszą zapewnić wymagany dystans między klientami i limit 15 metrów kwadratowych na osobę. Od piątku zamknięte będą hotele i restauracje. Rząd zdecydował też o rekompensatach dla zamykanych firm.

Od piątku zostanie wprowadzony zakaz wychodzenia z domu w godzinach od 23 do 5 rano. Obowiązywać będzie zakaz gromadzenia się powyżej sześciu osób. W kościołach i świątyniach będzie można wykorzystywać maksymalnie 20 proc. miejsc siedzących. W pogrzebach i ślubach będzie mogło uczestniczyć 20 osób.

Od 18 grudnia będą mogły działać wyciągi narciarskie, ale zarówno restauracje, jak i hotele w ośrodkach narciarskich będą zamknięte. Zamknięte, tak jak do 3 grudnia, będą hale sportowe dla potrzeb sportu amatorskiego, a także baseny i centra wellness. Minister szkolnictwa zarządził od 18 grudnia br. ferie świąteczne, które potrwają do 4 stycznia 2021 r.

Z uwagi na duże zainteresowanie rząd zdecydował o dwudniowym przyspieszeniu akcji przeprowadzenia ogólnie dostępnych testów antygenowych. Od środy będą one dostępne bezpłatnie dla wszystkich ubezpieczonych. Testy będzie można powtarzać, ale nie częściej niż co pięć dni. Według sondaży około 40 proc. Czechów jest zainteresowana udziałem w testach.

Minister zdrowia na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu potwierdził informację Czeskiego Towarzystwa Szczepień, że pierwsza partia około 10 tys. szczepionek powinna trafić do Pragi i do Brna 28 grudnia br.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Gigantyczne inwestycje w projekt medialny Donalda Trumpa

Nowa firma Donalda Trumpa zajmująca się mediami społecznościowymi, wraz z partnerskim funduszem restrukturyzacyjnym, podpisały z inwestorami instytucjonalnymi gigantyczne umowy...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x