INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

02:23 | piątek | 21.01.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

We wtorek rząd ma przyjąć uchwałę ws. Narodowego Programu Szczepień

Czas czytania: 3 min.

Koniecznie przeczytaj

Podczas wtorkowych obrad rząd ma przyjąć uchwałę dotyczącą Narodowego Programu Szczepień; celem strategicznym Programu jest zapanowanie nad epidemią w 2021 roku – podkreślał szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 rząd ogłosił w minionym tygodniu. Według założeń, celem Programu jest doprowadzenie w 2021 r. do odporności populacyjnej. Szczepionki mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. W pierwszej kolejności szczepienia prowadzone mają być wśród pracowników służb medycznych, mieszkańców domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, żołnierzy oraz osób starszych, powyżej 65. roku życia.

- reklama -

Zaszczepienie ma być potwierdzone w specjalnym systemie, a pacjent otrzyma też zaświadczenie, umożliwiające korzystanie z ułatwień. W projekcie przewidziano m.in., że osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia i nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich. Nie będą także musiały odbywać kwarantanny w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem. Do soboty można było zgłaszać uwagi do dokumentu.

Narodowa strategia szczepień była głównym tematem poniedziałkowego spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, pełnomocnika rządu ds. programu szczepień, szefa KPRM Michała Dworczyka oraz szefa BBN Pawła Solocha.

“Zależy mi na tym, aby ten proces przebiegał sprawnie, a podejmowane decyzje były trafne, skuteczne i spotykały się ze zrozumieniem. Po pierwsze zdrowie Polaków” – podkreślił Duda po zakończeniu spotkania.

- reklama -

Dworczyk poinformował, że spotkanie było ostatnim etapem prowadzonych przez ostatnie dni konsultacji, podczas których dokument został “wzbogacony o kilkadziesiąt elementów”. Jak dodał, wpłynęło ponad 2200 “informacji, zgłoszeń, opinii na temat Narodowego Programu Szczepień”.

“Pan prezydent jeszcze pewne propozycje przedłożył. My roześlemy ten dokument do członków Rady Ministrów. We wtorek mam nadzieję, że Rada Ministrów w formie uchwały przyjmie Narodowy Program Szczepień” – mówił szef KPRM. Jak zaznaczył, Program ma szansę zadziałać tylko wtedy, kiedy stanie się “naprawdę narodowym, absolutnie masowym programem”, który ponad wszelkimi podziałami połączy wszystkie środowiska w celu przeprowadzenia masowych szczepień.

Według ministra szczepienia mają pozwolić osiągnąć cel strategiczny, czyli zapanowanie nad epidemią w 2021 r. Dworczyk wyraził nadzieję, że w “duchu bardzo pozytywnej, merytorycznej współpracy” w ciągu najbliższych miesięcy stawimy czoła olbrzymieniu wyzwaniu, jakim jest Narodowy Program Szczepień.

- reklama -

Paweł Soloch zapewnił, że prezydent Andrzej Duda udziela pełnego wsparcia działaniom rządowym w zakresie szczepień przeciwko koronawirusowi i jest przekonany, że “program rzeczywiście odniesie sukces”.

Adam Niedzielski poinformował, że udało się osiągnąć deklarowaną liczbę ponad 8 tys. zespołów odpowiedzialnych za szczepienia na Covid-19; obecnie trwa ich weryfikacja i “nanoszenie ich na mapę”. “Jeszcze nie mamy gotowej prezentacji, ale myślę, że w okolicach środy, najpóźniej czwartku przedstawimy ją” – zapowiedział minister.

Dworczyk niedawno przekazał, że firma Pfizer zadeklarowała, iż w styczniu do Polski trafi około 1 mln 100 tys. dawek szczepionki na Covid-19. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ mrr/ par/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Republikanie oburzeni wystąpieniem Bidena

Biały Dom stara się wyjaśnić, co miał na myśli Joe Biden, mówiąc o „drobnym wtargnięciu” Rosji na Ukrainę. Oburzenia...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x