INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

08:30 | sobota | 25.06.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Putin fałszuje historię Polski

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

25 czerwca

Niemiecki sposób na powojenny świat

Czwartek, 24 czerwca 1943 r. Niemcy zawsze chcieli rządzić światem i zawsze uważali, że mają do tego prawo. Nie było zbrodni, której by nie popełnili...

Koniecznie przeczytaj

Znany niemiecki historyk zarzuca Putinowi pochwałę Paktu Ribbentrop-Mołotow i usprawiedliwianie sowieckiej napaści na Polskę oraz aneksji Litwy, Łotwy i Estonii.

Znany niemiecki historyk udzielił wywiadu Deutsche Welle. Karl Schlögel poddał miażdżącej krytyce artykuł Putina dotyczący przyczyn i wniosków płynących z II wojny światowej. Tekst rosyjskiego prezydenta opublikował wpływowy amerykański magazyn „The National Interest”, wywołując ostrą polemikę z autorem na całym świecie.

– Po pierwsze to dziwne, że w roli historyka występuje prezydent cytujący archiwalne dokumenty – powiedział Karl Schlögel, dodając, że takimi sprawami powinni zajmować się naukowcy „wolni od polityki”. Tymczasem artykuł Putina to kolejny element kremlowskiej inscenizacji fałszowania historii, której kulminacja ma miejsce w 2020 r.

- reklama -

– Problem w tym, że Putin nie widzi żadnej różnicy pomiędzy układem polsko-francusko-brytyjskim o wzajemnej pomocy w razie hitlerowskiej napaści i paktem Ribbentrop-Mołotow zawartym pomiędzy ZSRR i III Rzeszą – uważa Schlögel.

Pierwszy miał zapobiegać agresji, drugi zalegalizował napad III Rzeszy i ZSRR na Polskę, a ponadto podzielił strefy wpływów, oddając Moskwie państwa bałtyckie, krytykuje Putina niemiecki historyk.

Karl Schlögel polemizuje także z zarzutami Putina, że Polska przyczyniła się do wybuchu wojny, biorąc udział w „rozbiorach Czechosłowacji”. – Polskie władze popełniły błąd. W Polsce wiadomo o tym od dawna i nikt takiej wersji nie podważa. Z drugiej jednak strony, należy rozumieć Warszawę, która obawiała się, że w innym przypadku konieczna będzie zgoda na wejście sowieckiej armii do Polski – mówi historyk.

- reklama -

Największą niezgodę wywołuje jednak skandaliczne twierdzenie Putina, że agresja na Polskę i zajęcie Litwy, Łotwy i Estonii były legalne, bo miały podstawę prawną w postaci paktu Ribbentropa-Mołotowa.

– Takim kłamstwem Putin stawia historię II wojny światowej z nóg na głowę – uważa niemiecki naukowiec. Karl Schlögel dodaje: – Kreml celowo niszczy dorobek historyczny ostatnich 30 lat.

Podkreśla, że artykuł Putina nie ma nic wspólnego z rzetelnymi badaniami, za to wiele z bieżącą polityką. – Kreml próbuje przedstawić Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię i Ukrainę, jako państwa nacjonalistyczne i antysemickie – dodaje Schlögel.

- reklama -

Takie fałszerstwo to próba politycznej izolacji tych państw w Unii Europejskiej i na świecie – ocenia prawdziwe intencje rosyjskiego prezydenta niemiecki historyk.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Schwabska wizja przyszłości

Jaka była szwabska wizja przyszłości, wiemy. Zarówno z „Mein Kampf”, przywódcy Szwabów, jak też z grozy II wojny światowej. Obecnie dociera...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x