INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

15:10 | poniedziałek | 30.01.2023

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Mamy 14,7 tys. łóżek dla pacjentów z koronawirusem i ponad 1,1 tys. respiratorów

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

30 stycznia

Kogo nie pokonał „generał mróz”?

25-27 stycznia 1915 r. Mówi się, że Rosji zawsze pomaga „generał mróz”, dzięki czemu klęską skończyły się wyprawy na ten kraj zarówno Napoleona jak i...

Koniecznie przeczytaj

Obecnie mamy 14,7 tys. dostępnych łózek w szpitalach dla osób zakażonych koronawirusem i 1 tys. 115 respiratorów – powiedział w sobotę PAP rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Jak podkreślił, zarówno liczba łóżek, jak i respiratorów jest sukcesywnie zwiększana.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 9622 osób. To najwięcej stwierdzonych przypadków od początku epidemii. Zmarło 84 chorych. Najwięcej zakażeń zanotowano w woj. mazowieckim – 1485. Resort zdrowia podał też, że z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 7612 chorych, u których potwierdzono zakażenie. 604 z nich podłączonych jest do respiratorów.

- reklama -

Andrusiewicz podkreślił w rozmowie z PAP, że w tej chwili jest 14,7 tys. łóżek w szpitalach dla pacjentów z koronawirusem. “Cały czas tę bazę zwiększamy, przygotowując bufor, więc działamy wyprzedzająco” – powiedział rzecznik MZ.

Zaznaczył, że obecnie łóżka są w zapasie, ale może dojść do sytuacji, że w jednym ze szpitali łóżek na terenie województwa zabraknie. “Ważne, żeby na terenie całego województwa były poza tym dostępne łóżka, czyli żeby pacjent miał gdzie trafić w obrębie danego województwa. I to są nasze starania, żeby ten bufor łóżek zwiększać” – zaznaczył Andrusiewicz.

Jak dodał, na dzisiaj ten bufor jeszcze jest i jest zwiększany. “Chociażby tutaj pozyskujemy dodatkowo szpitale powiatowe, czyli to, co zapowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski. Jeżeli sąsiadują ze sobą dwa szpitale, to jeden może przejąć pacjentów standardowych, czyli pacjentów z innymi schorzeniami, a drugi szpital powiatowy może przejąć rolę szpitala covidowego” – mówił rzecznik resortu zdrowia.

- reklama -

Poinformował, że w tej chwili jest dostępnych 1 tys. 115 respiratorów dla pacjentów z koronawirusem. “Więc tutaj też ten bufor jest. My w ostatnim czasie wydaliśmy dyspozycje do Agencji Rezerw Materiałowych na wydanie blisko 700 respiratorów do szpitali wszystkich poziomów. Więc ten bufor dostępnych respiratorów też systematycznie jest zwiększany” – powiedział Andrusiewicz.

Jak dodał, jeżeli będzie potrzeba wydania kolejnych respiratorów, to w Agencji Rezerw Materiałowych jeszcze te respiratory są. “Jeżeli jeszcze jakiś szpital ma zapotrzebowanie, to oczywiście zgłasza się do Ministerstwa Zdrowia, my wtedy wydajemy dyspozycje o wydaniu respiratorów z Agencji Rezerw Materiałowych” – podkreślił rzecznik MZ.

Andrusiewicz zwracał uwagę w rozmowie z PAP, że liczba testów na obecność Covid-19 utrzymuje się na poziomie 50-60 tys. dziennie. “My zwiększamy liczbę punktów drive – thru, wydłużamy godziny działań tych punktów. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za każdą dodatkową godzinę pracy punktów drive – thru. Chcemy, żeby ich było jak najwięcej” – powiedział rzecznik resortu zdrowia.

- reklama -

Dodatkowo – jak podkreślił – jeżeli w którymkolwiek punkcie zrobi się zator, to do takiego punktu będą wysyłane karetki wymazowe, żeby udrożnić pracę. “Czyli nie dość, że będą osoby kierowane do punktów drive – thru, to jeszcze w ramach tej kolejki dojadą karetki wymazowe i będą również zbierać wymazy” – zaznaczył Andrusiewicz. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ pad/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Lewacy i politycy nienawidzą kierowców

Dlaczego lewacy i politycy nienawidzą kierowców? Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć szybko i efektownie: lewacy nienawidzą wszelkiej normalności,...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx