INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

09:58 | piątek | 24.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Gowin: żadnego z przedsiębiorców nie pozostawimy bez pomocy

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

24 maja

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj

Mamy pełną świadomość tego, że przedstawiciele branż gastronomicznej, hotelarskiej, a także kin i branży fitness są w dramatycznie trudnym położeniu; nikogo z przedsiębiorców nie zostawimy bez pomocy – powiedział w sobotę wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Jarosław Gowin, który był w sobotę gościem “Wydarzeń” w Polsat News został zapytany m.in. o kwestię handlu w tzw. najwyższym reżimie sanitarnym, który jest warunkiem odmrożenia handlu. Jak zaznaczył, polscy przedsiębiorcy “wykonali w czasie ostatniego półrocza ogromy wysiłek, żeby zwiększyć bezpieczeństwo swoich klientów”, dzięki czemu można przywrócić ten jeden z zamkniętych sektorów gospodarki.

- reklama -

Zapytany z kolei o to, czy na podobnych zasadach co galerii handlowych nie można było otworzyć gastronomii, hoteli, kin, czy branży fitness zaznaczy, że nie jest to możliwe. “Badania i polskie i międzynarodowe pokazują, że to są właśnie te formy działalności gospodarczej, w której kontakty międzyludzkie są najgroźniejsze z punktu widzenia możliwości zakażenia się” – powiedział.

Podkreślił jednak, że cały rząd ma pełna świadomość, że przedstawiciele tych branż “są w dramatycznie trudnym położeniu”. “Powtórzę to, co mówiłem obejmując urząd ministra rozwoju, pracy i technologii, że nikogo z przedsiębiorców nie zostawimy bez pomocy”.

Dodał, że przedwczoraj Sejm przyjął ustawę, która uruchamia cztery instrumenty pomocowe dla wszystkich branż objętych obostrzeniami, w tym – jak zaznaczył – jeden nowy i bardzo ważny – dopłatę w wysokości 2 tys. zł do każdego etatu. “Np. w branży turystycznej, czy hotelarskiej także do umów zleceń” – powiedział.

- reklama -

Doda, że negocjowana jest również z Komisją Europejską zgoda na trzy kolejne instrumenty: umorzenie pomocy z polskiego Funduszu Pomocy, długoletnie kredyty gwarantowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, oraz pokrywanie do 70 proc. kosztów stałych.

“Wczoraj premier Mateusz Morawiecki dał mi zielone światło, aby – w przypadku tych branż, które nadal będą objęte obostrzeniami, czyli wspomnianego hotelarstwa, turystyki albo gastronomii, czy klubów fitness – pracować nad kolejna transzą pomocową” – zaznaczył. Doda, że od poniedziałku rozpoczną się konsultacje w tej sprawie ze środowiskami biznesowymi.

Pytany z kolei o zamknięcie wyciągów narciarskich zaznaczył, że “skoro branża turystyczna i hotelarska jest zamknięta, to wydaje się rzeczą samo przez się oczywistą, że będzie to dotyczyć również wyciągów narciarskich”.

- reklama -

“Zaznaczam jednak, że będziemy elastycznie reagować na sytuacje w zależności od tego, jaki będzie poziom zakażeń. To jest bardzo ważne, bo każdy z nas może codziennie weryfikować w którą stronę zmierza sytuacja i równocześnie każdy z nas jest współodpowiedzialny za to, czy np. wyciągi narciarskie, czy np. hotele, albo restauracje będą zamknięte dłużej, czy krócej” – podkreślił.

Zaapelował również, aby “rodzinny charakter świąt był bardzo kameralny”. “Tym razem musimy się poświęcić dla dobra własnego i reszty społeczeństwa” – powiedział. Jednocześnie zaznaczył, że zamknięcie kościołów “nie jest pomysłem, który byłby niezbędny”. “W tej chwili w kościołach też obowiązuje bardzo surowy reżim”- odparł.

Podkreślił również, że w tym roku “niewyobrażalne będą takie pasterki, jakie pamiętamy z lat ubiegłych”. “Pełne kościoły to jest coś, o czym tej zimy musimy zapomnieć” – dodał. (PAP)

Marcin Chomiuk

mchom/ robs/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Donald Tusk kłamie i oczernia…

Donald Tusk znowu pokazał, że w emocjach traci zdrowy rozsądek. Tym razem z mównicy sejmowej wykrzyczał, że spotykał się...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx