INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

04:44 | piątek | 27.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Skala zakażeń koronawirusem nie zwiększa się

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 maja

Czarna legenda bitwy pod Korsuniem

26 maja 1648 r. Choćbyśmy bardzo chcieli, w historii Polski nie zawsze było wspaniale, a powiedzenie, że Polacy to najdzielniejsi z dzielnych, tylko ich dowództwo,...

Koniecznie przeczytaj

W tej chwili nie ma mowy o tym, że zwiększa się liczba zakażeń i zachorowań na COVID-19 – powiedział w czwartek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że wzrosty zakażeń najczęściej wiążą się wykryciem ognisk m.in. w domach pomocy społecznej.

Andrusiewicz przekazał na konferencji prasowej, że liczba nowych zakażeń stabilizuje się. “Nie ma szerokiej transmisji poziomej, jak mamy do czynienia w innych krajach europejskich. Tam tak naprawdę nie ma poszczególnych ognisk, a zakażeń jest więcej. U nas ta liczba stałej transmisji ukształtowała się na poziomie mniej więcej od 300 do 400 przypadków. Kiedy pojawiają się ogniska, ta liczba rośnie” – wskazał rzecznik.

- reklama -

Dodał, że “w tej chwili nie ma mowy o tym, że zwiększa się liczba osób zakażonych i zakażenia rosną”. “Jeżeli przyjmiemy, że jeszcze 25 marca mieliśmy wskaźnik zakażeń na poziomie 2,6, czyli jedna osoba zakażała 2,6 innych osób, a dzisiaj mamy ten wskaźnik na poziomie 1,11 to nie możemy mówić o tym, że skala zakażeń rośnie” – wyjaśnił rzecznik.

Podkreślił, że wzrosty zakażeń najczęściej wiążą się z wykryciem ognisk m.in. w domach pomocy społecznej, czy ostatnio w kopalniach.

Andrusiewicz poinformował, że w ciągu ostatniej doby przeprowadzono ponad 13 tys. testów. Przypomniał także, iż liczba laboratoriów diagnostycznych wzrosła do 100.

Nowe rozporządzenie
- reklama -

Rzecznik podkreślił, że w środę opublikowano rządowy projekt rozporządzenia dotyczący m.in. ograniczenia pracy personelu medycznego w wielu miejscach. Zakaz pracy w kilku miejscach ma objąć medyków leczących chorych na COVID-19. “Listę pracowników pracujących przy osobach zakażonych każdorazowo tworzy dyrekcja placówki. Informuje o tym pracownika i przekazuje taką listę do NFZ i wojewody” – powiedział Andrusiewicz.

Zwrócił uwagę, że w projekcie rozporządzenia znalazł się także zapis dotyczący tzw. “drive thru”. “Będzie tam zapis o tym, że inspektor nadzoru sanitarno-epidemiologicznego może zwolnić daną osobę z kwarantanny na czas przejazdu na badanie diagnostyczne pod kątem COVID-19” – wyjaśnił. Dodał, że do piątku można zgłaszać uwagi do projektu rozporządzenia.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek rano o 141 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, łącznie jest ich 12 tys. 781. Resort podał, że zmarły kolejne cztery osoby, w sumie zanotowano 628 zgonów.

- reklama -

Źródło: PAP

Zobacz także: Powstała aplikacja, która będzie obliczać ryzyko zakażenia koronawirusem

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Tego miałeś nie wiedzieć! Rząd oskładkuje umowy cywilnoprawne! Sporo na tym stracisz…

Nawet kilkaset złotych straci zleceniobiorca lub wykonawca umowy o dzieło. Rząd wpisał do Krajowego Planu Odbudowy oskładkowanie umów cywilnoprawnych....

Przeczytaj jeszcze to!