INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

08:41 | poniedziałek | 27.06.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Szwedzki dziennikarz oskarża Polaków o kradzież dzieł sztuki “ofiarom Holokaustu”. Odpowiedź polskiej ambasador

Czas czytania: < 1 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 czerwca

Proporcje 150:1

Wtorek, 27 czerwca 1581 r. Husaria była najlepszym wojskiem na świecie. Kircholm. Chocim. Wiedeń. Te nazwy znają wszyscy. A powinni znać jeszcze jedną. Mohylew. I...

Koniecznie przeczytaj

Na łamach szwedzkiego dziennika „Svenska Dagbladet”, Andreas Rydell opublikował na początku października tekst pt: “Polska odzyskuje cenny obraz z XVI w. z Muzeum Narodowego – jednocześnie odmówiła zwrotu dzieł skradzionych ofiarom Holokaustu”.

Temat został podjęty w związku ze staraniami naszego kraju o zwrot znajdującego się w Szwecji obrazu „Opłakiwanie Chrystusa” Lucasa Cranacha Starszego z XVI w., skradzionego we Wrocławiu, podczas II wojny światowej.

- reklama -

Publikacja Rydella pełna jest kłamstw historycznych i insynuacji. W opinii autora, nasz kraj nie ma prawa domagać się zadośćuczynienia za krzywdy doznane podczas sześcioletniej okupacji niemieckiej. Argumentem szwedzkiego publicysty jest kłamstwo, że „jedynie partia Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że Polska jest ofiarą wojny”.

W reakcji na szokujący tekst Rydella, polska ambasador w Szwecji Joanna Hofman napisała obszerny artykuł, wyjaśniający, czym była dla naszego kraju II wojna światowa. Przypomina w nim o ogromie polskich ofiar i strat materialnych spowodowanych działaniami wojennymi i rabunkami.

Prostuje też polska ambasador nieprawdziwe twierdzenia, również to, dotyczące rzekomej odmowy polskich muzeów zwrotu dzieł sztuki.

- reklama -

Opisując historię obrazu “Opłakiwanie Chrystusa” zaznacza ambasador, że rekomendacji jego zwrotu Polsce udzieliło szwedzkiemu rządowi, w czerwcu br., Muzeum Narodowego w Sztokholmie.

Źródło: TVP.Info

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Schwabska wizja przyszłości

Jaka była szwabska wizja przyszłości, wiemy. Zarówno z „Mein Kampf”, przywódcy Szwabów, jak też z grozy II wojny światowej. Obecnie dociera...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x