INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

13:45 | poniedziałek | 16.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Unia Europejska wystąpi przeciwko Facebookowi z gigantycznym pozwem

Czas czytania: < 1 min.

Kartka z kalendarza polskiego

16 maja

Święty Andrzej Bobola – męczennik i patron Polski

Środa, 16 maja 1657 UWAGA! Tekst zawiera drastyczne treści! Święty Andrzej Bobla w czasie powstania Chmielnickiego został bestialsko zamordowany przez Kozaków. Dla bolszewików był „osobliwością”, pokazywaną...

Koniecznie przeczytaj

Na początku kwietnia do sieci wyciekły dane 533 mln użytkowników Facebooka. W związku z tym unijne organizacje praw cyfrowych przygotowują gigantyczne pozwy zbiorowe, informuje Deutsche Welle.

Wśród poszkodowanych znaleźli się unijni politycy, w tym komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders i premier Luksemburga Xavier Bettel. Ofiarą wycieku miał paść także Ulrich Kelber, generalny inspektor ochrony danych osobowych Niemiec.

- reklama -

Do sieci wypłynęły ogółem dane ponad 35,5 mln użytkowników Facebooka z Włoch. Na kolejnych miejscach znaleźli się Francuzi (19,8 mln), Brytyjczycy (11,5 mln), Hiszpanie (ponad 10 mln) i Niemcy (6 mln). Wśród pokrzywdzonych jest również 2,5 mln internautów z Polski.

Z ramienia UE śledztwo rozpoczął irlandzki urząd ds. ochrony danych, który oświadczył, że nie został poinformowany przez Facebook o wycieku. Tymczasem, zgodnie z unijnym rozporządzeniem RODO, w przypadku naruszenia prywatności użytkowników firmy mają obowiązek poinformować o tym w ciągu 72 godzin.

Śledztwo z własnej inicjatywy wszczęły także władze włoskie. Natomiast irlandzka organizacja na rzecz praw cyfrowych (DRI) poinformowała, że zamierza pozwać Facebooka i domagać się zadośćuczynienia dla pokrzywdzonych.

- reklama -

DRI zapowiada, że szykowany przeciwko koncernowi pozew zbiorowy będzie pierwszym z wielu, jaki planuje wytoczyć firmom technologicznym naruszającym prawo UE.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Amerykańskie szkoły ograniczają promocję ideologii LGBT

Środowiska LGBTQitd oraz lewackie kipią z oburzenia – kolejne amerykańskie szkoły usuwają ze swoich bibliotek „literaturę” promującą homoseksualizm i...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x