INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

08:37 | sobota | 25.06.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

WHO poprawi raport z misji poszukiwania genezy Covid-19

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

25 czerwca

Niemiecki sposób na powojenny świat

Czwartek, 24 czerwca 1943 r. Niemcy zawsze chcieli rządzić światem i zawsze uważali, że mają do tego prawo. Nie było zbrodni, której by nie popełnili...

Koniecznie przeczytaj

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła, że poprawi kilka „niezamierzonych błędów” dotyczących pierwszych znanych przypadków Covid-19 w raporcie ze wspólnej misji w poszukiwaniu genezy pandemii w Wuhanie – podał w czwartek dziennik „Washington Post”.

W odpowiedzi na pytania gazety rzecznik WHO napisał, że organizacja poprawi błędne oznaczenia sekwencji wirusa u trzech spośród 13 pierwszych znanych pacjentów i doprecyzuje, iż pierwsze wykryte skupisko infekcji w rodzinie nie miało związku z targiem owoców morza Huanan w Wuhanie.

- reklama -

Błędy w raporcie wynikały z „pomyłek redakcyjnych” i nie wpływały na „proces analizy danych ani na wnioski”, jakie z nich wyciągnięto – zapewnił rzecznik Tarik Jarasević.

WHO nie wyjaśniła, dlaczego na mapie dołączonej do raportu ze wspólnej chińsko-międzynarodowej misji ekspertów w Wuhanie pierwsze znane zakażenie oznaczono po przeciwnej stronie rzeki Jangcy niż wynikałoby z oficjalnych danych chińskich władz.

Ta kwestia nie ma znaczenia przy ocenie hipotez pochodzenia wirusa, ponieważ „znany obecnie pierwszy pacjent nie był najprawdopodobniej pierwszym przypadkiem” choroby w ogóle – oświadczył Jarasević.

- reklama -

Według „WP” nie jest jasne, czy wyjaśnienie pomyłek mogłoby zbliżyć naukowców do odpowiedzi na pytania o pochodzenie koronawirusa. Jednak konieczność nanoszenia poprawek kilka miesięcy po publikacji raportu, w drugim roku pandemii, może odświeżyć wątpliwości związane z powolnym i skomplikowanym poszukiwaniem genezy pandemii – ocenia amerykański dziennik.

Raport wydano w marcu po miesięcznej wizycie międzynarodowego zespołu ekspertów pod egidą WHO w Wuhanie, gdzie pod koniec 2019 wykryto pierwsze przypadki Covid-19. Eksperci nie udzielili w nim jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytania, skąd się wziął koronawirus, i w jaki sposób po raz pierwszy zaatakował człowieka.

Za najbardziej prawdopodobną hipotezę uznali, że wirus pochodzący z dzikich zwierząt, być może nietoperzy, przeszedł na człowieka poprzez inny gatunek. Jako „skrajnie mało prawdopodobną” ocenili natomiast hipotezę o ucieczce patogenu z laboratorium Wuhańskiego Instytutu Wirusologii, który prowadził m.in. badania nad koronawirusami nietoperzy.

- reklama -

Pojawiały się jednak zarzuty, że eksperci poddawani byli presji ze strony chińskich władz, które stanowczo zaprzeczają teorii o wycieku z laboratorium, i zbyt pochopnie przekreślili taką ewentualność. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zapowiedział, że hipoteza o ucieczce z laboratorium będzie dalej analizowana.

W czwartek Tedros zaapelował do władz Chin o przekazywanie przejrzystych danych i naciskał na nie, aby bardziej zaangażowały się we współpracę w kwestii badań nad pochodzeniem koronawirusa. WHO zapowiedziała również, że w piątek przedstawi państwom członkowskim propozycje w sprawie drugiej fazy tych badań.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ tebe/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Schwabska wizja przyszłości

Jaka była szwabska wizja przyszłości, wiemy. Zarówno z „Mein Kampf”, przywódcy Szwabów, jak też z grozy II wojny światowej. Obecnie dociera...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x