INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

05:28 | poniedziałek | 22.04.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Czeski burmistrz boi się rosyjskiego zamachu

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

22 kwietnia

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy. Każdy Polak mógł wtedy zginąć...

Koniecznie przeczytaj

Inicjator demontażu sowieckiego pomnika w Pradze boi się rosyjskiej zemsty. Czeski burmistrz Ondřej Kolář poprosił o policyjną ochronę.

Inicjator demontażu sowieckiego pomnika w stolicy Czech poprosił o ochronę, informuje portal Respekt. Jak wiadomo 3 kwietnia br. na polecenie burmistrza szóstej dzielnicy Pragi służby miejskie zdemontowały pomnik sowieckiego marszałka Iwana Koniewa.

- reklama -

Podobnie, jak w przypadku rozbiórek i przenosin symboli sowieckiego zniewolenia w Polsce, Moskwa historycznie zareagowała na czeską decyzję. Kreml skrytykował władze Pragi i republiki za akt „świętokradztwa” i „fałszowania historii”.

Obawy burmistrza o własne bezpieczeństwo wzrosły, gdy rosyjski minister wydał specjalny rozkaz. Siergiej Szojgu nakazał rosyjskiej prokuraturze prawne ściganie sprawców rozbiórek „pomników wdzięczności i bohaterów Armii Czerwonej” poza granicami Rosji.

Zgodnie z nowymi rozwiązaniami na międzynarodowe wnioski organów ścigania, mają być aresztowani i deportowani do Rosji jako przestępcy. Wobec burmistrza dzielnicy wszczęto w Rosji karne dochodzenie.

- reklama -

Czeski burmistrz boi się rosyjskiego zamachu

Szalę lęków przelały jednak dane czeskich służb bezpieczeństwa o przybyciu do Czech osób powiązanych z rosyjskim wywiadem wojskowym. Zaobserwowano także ożywienie oficerów rezydentury GRU. Według źródeł portalu Respekt: „W Pradze pojawił się obywatel Rosji stanowiący potencjalne niebezpieczeństwo dla Kolářa”.

Burmistrz został więc objęty ochroną policyjną. Ponadto funkcjonariusze obstawiają prezydenta stolicy Zdenka Hriba i burmistrza innej z dzielnic Pawła Nowotnego. 

Ponadto Kreml zainicjował historyczny atak na naszych południowych sąsiadów. Rosyjska propaganda zarzuca Czechom kolaborację z III Rzeszą.

- reklama -

Dla przypomnienia, rosyjska historia głosi, że w maju 1945 r. oddziały Iwana Koniewa wyzwoliły Pragę. Tymczasem prawda jest inna. Gdy w czeskiej stolicy wybuchło antyhitlerowskie powstanie, na pomoc prażanom ruszyły kolaborujące z III Rzeszą jednostki rosyjskie. Dywizje gen. Andrieja Własowa powstrzymały rzeź miasta. Czołgi Koniewa dotarły, gdy nazistowska armia uciekała z Pragi do amerykańskiej strefy okupacyjnej.

Komunistyczne władze Czechosłowacji uczyniły z Koniewa zbawcę praskiego proletariatu. Już od dłuższego sowiecki pomnik był oblewany czerwoną farbą. Chęć uchronienia zabytku przed dewastacją był głównym motywem decyzji o jego demontażu.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Pekin dokarmia czerwone kleszcze

Dwie grupy społeczne wspierają sprzeczne z ludzką naturą, niepraktyczne i destrukcyjne idee. Ci, którzy na tym szaleństwie ubiją interes...

Przeczytaj jeszcze to!