INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

08:03 | piątek | 19.08.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Opłaty od polskich ciężarówek naruszają prawo Unii Europejskiej

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

19 sierpnia

Najsłynniejszy polski krzyż

19 sierpnia 1901 r. Ten krzyż to symbol. Tatr. Wiary górali. Poświęcenia. Polski. Nawet Niemcy i stalinowcy nie odważyli się podnieść na niego ręki.  Na pomysł...

Koniecznie przeczytaj

Polscy spedytorzy zaskarżyli Republikę Federalną Niemiec za, niewłaściwe ich zdaniem, naliczanie opłat drogowych za przejazd ciężarówek. Sąd częściowo przyznał im rację – informuje Deutsche Welle.

Wyższy Sąd Administracyjny (OVG) Nadrenii Północnej-Westfalii zdecydował, że ściąganie opłat drogowych od ciężarówek polskich spedytorów, które miało miejsce w latach 2010-2011, częściowo naruszało obowiązujące prawo unijne. Wyrok w tej sprawie zapadł w procesie toczonym przed OVG i ze względu na precedensowy charakter ma stać się podstawą do właściwego naliczania myta.

- reklama -

Sąd orzekł, że w latach 2010-2011 naliczania były nieprawidłowe, ponieważ w wysokości pobieranych opłat nie uwzględniono we właściwy sposób kosztów kapitałowych terenów, po których biegną autostrady.

Federalny Urząd ds. Transportu Towarowego (BAG) musi teraz zwrócić dwóm skarżącym spedytorom z Polski 565 euro wraz z odsetkami. Niemiecka rozgłośnia przypomina, że Wyższy Sąd Administracyjny Nadrenii Północnej-Westfalii zajmował się skargą polskich przedsiębiorców od 2016 r. W ramach skargi wniesionej przez spedytorów, w ubiegłym roku Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że koszty działania policji drogowej nie powinny być uwzględniane w kalkulacji dotyczącej wysokości opłat dla ciężarówek.

Republika Federalna Niemiec zastosowała się do tego wyroku, czego rezultatem jest obecne, pierwsze orzeczenie. W Federalnym Urzędzie ds. Transportu Towarowego oczekuje jednak 36 tys. wniosków odszkodowawczych innych firm spedycyjnych i logistycznych.

- reklama -

Adwokat polskich spedytorów Martin Pfnuer jest zadowolony z wyroku. Przypomina, że sąd administracyjny w Kolonii, do którego wniósł sprawę, odrzucił w pierwszej instancji skargę. Dlatego, jak podkreśla Deutsche Welle, branża spedycyjna i logistyczna z dużą uwagą obserwowały proces.

– Ogłoszony werdykt ma znaczenie dla tysięcy firm transportowych zobowiązanych do uiszczania opłat drogowych — oświadczyło Federalne Zrzeszenie Towarowego Transportu Drogowego, Logistyki i Utylizacji (BGL).

BGL zaznacza w komunikacie, że według unijnej dyrektywy w tej sprawie, wysokość opłaty musi się opierać na rzeczywistych kosztach korzystania z dróg. Obejmują one, między innymi koszty budowy i rozbudowy oraz utrzymania. W skład może wchodzić także opłata za zanieczyszczanie powietrza i powodowanie hałasu.

- reklama -

Opłaty dla pojazdów ciężarowych za przejazd autostradami wprowadzono w Niemczech w 2005 r., rozszerzając je następnie na wszystkie drogi federalne. W ubiegłym roku ubiegłym zyski z opłat wyniosły ok. 7,4 mld euro.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

 „Okrucieństwo losu” na o2.pl

Z cyklu: hit Internetu „Kobieta chciała mieć pamiątkę z wakacji. Los okazała się okrutny” głosi podpis pod zdjęciem blondynki w...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx