INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

13:31 | piątek | 26.04.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Rosja zagrożeniem dla globalnego rynku żywności

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

26 kwietnia

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy. Każdy Polak mógł wtedy zginąć...

Koniecznie przeczytaj

Rosyjskie czołgi w Ukrainie zagrażają dostawom żywności i źródłom utrzymania ludzi w Europie, Afryce i Azji. Ukraina to jeden ze spichlerzy świata, ocenia Associated Press.

Ukraińscy farmerzy porzucili swoje uprawy. Rosyjska flota oblega porty, którymi eksportowali pszenicę i inne podstawowe produkty żywnościowe. Z kolei Rosja, także czołowy producent, może szantażować świat przerwaniem swoich dostaw.

- reklama -

Chociaż nie nastąpiły jeszcze globalne zakłócenia, od początku wojny ceny pszenicy wzrosły o 55 proc. Jeśli sytuacja nie ulegnie stabilizacji, kraje polegające na niedrogim eksporcie z Ukrainy od lipca staną w obliczu niedoborów. Sytuacja wywoła kryzys żywnościowy na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Również UE przygotowuje się na potencjalne niedobory produktów z Ukrainy i wzrost cen pasz dla zwierząt, co może oznaczać droższe mięso i nabiał.

AP przypomina, że Rosja i Ukraina odpowiadają łącznie za prawie jedną trzecią światowego eksportu pszenicy i jęczmienia. Ukraina jest także głównym dostawcą kukurydzy i światowym liderem w produkcji oleju słonecznikowego.

Egipski państwowy nabywca pszenicy, który zwykle importuje ziarno z Rosji i Ukrainy musiał anulować ostatnie zamówienia. Ostre skoki cen pszenicy na całym świecie mogą poważnie wpłynąć na zdolność Egiptu do utrzymania cen chleba na obecnym, dotowanym poziomie.

- reklama -

Wyniszczona wojną Syria ogłosiła niedawno, że ogranicza dostawy kluczowych produktów zbożowych dla ludności. W pobliskim Libanie, gdzie potężna eksplozja w Bejrucie zniszczyła główne silosy zbożowe, ukraińskie dostawy zapewniały 60 proc. spożycia. Obecnie Liban prowadzi rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi, Indiami i Kanadą, aby znaleźć inne źródła zaopatrzenia.

Jeszcze zanim wybuchła wojna mieszkańcy Afryki Subsaharyjskiej domagali się niższych cen żywności. Kraje afrykańskie importowały z Rosji produkty rolne o wartości 4 miliardów dolarów, z czego pszenica stanowiła 90 proc. Władze Nigerii uważają, że brak pszenicy z Rosji wpłynie na ceny produktów żywnościowych. Wojnę odczuje daleka Indonezja, dla której Ukraina była drugim, co do wielkości dostawcą pszenicy do tego kraju.

Z kolei Unia Europejska obawia się rosnących kosztów pasz dla zwierząt. Ukraina dostarcza prawie 60 proc. kukurydzy i prawie połowę kluczowego komponentu zbożowego karm zwierzęcych. Na przykład Hiszpania już odczuwa niedobory paszowe dla pogłowia ok. 55 milionów świń.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
piter
08.03.2022 13:29

. . . ktoś to wszystko wymyślił . . . najpierw ptasia potem świńska grypa wSciekłe krowy , pomór świń , covid , a teraz WOJNA

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Co planuje WHO?

Odebranie godności człowieka człowiekowi, wprowadzenie zasady "jednego zdrowia", Zielonego Ładu w skali globu i pozbawienie państw ich własnych praw....

Przeczytaj jeszcze to!

1
0
Podziel się z nami swoją opiniąx