INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

00:11 | czwartek | 30.06.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Komunista ściąga haracz

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

30 czerwca

Nieznana dziewczyna z Łąckiego

Niedziela, 29 czerwca 1941 r. UWAGA! Drastyczne treści! Przez lata nie wolno było o nich mówić. Jakby ich nie było. A przecież tysiące Polaków zostało...

Koniecznie przeczytaj

Katastrofalna sytuacja gospodarcza Północnej Korei sprawiła, że Kim Dzong Un ściąga z poddanych haracz. W gangsterskim stylu wymusza na dobrze sytuowanych elitach „dobrowolne wpłaty zagranicznej waluty na walkę z koronawirusem”. Tak nazwał zrzutkę na wykup państwowych obligacji.

– Kim Dzong Un zażądał od uprzywilejowanej elity „dobrowolnego” zasilenia budżetu państwa, po to, aby Korea Północna mogła przeciwstawić się podwójnemu zagrożeniu: międzynarodowych sankcji i kryzysowi wywołanemu koronawirusem – pisze „Financial Times”.

Według dziennika, Korea Północna zderzyła się z najmocniejszym spadkiem ekonomicznym od klęski głodu w 1997 r. W związku z tym przywódca kraju Kim Dzong Un zdecydował się ściągnąć haracz nawet z uprzywilejowanych elit. Oznacza to odwrót Pjongjangu od reform w kierunku rynkowym i powrót do praktyki osobistej kontroli Kima nad gospodarką.

- reklama -

Zdaniem „Financial Times” dowodem ostrego kryzysu jest plan uruchomienia państwowych obligacji. Ostatnia emisja miała miejsce w 2003 r. Według agencji Fitch, celem obligacji jest wymuszenie na uprzywilejowanych elitach wpłat walutowych dla sfinansowania 60 proc. wydatków budżetu państwa.

Eksperci FT sądzą, że taki krok jest oznaką szybko narastających problemów wewnętrznych Korei wywołanych sankcjami i koronawirusem. Kim jest zdeterminowany, dlatego kupujący obligacje nie mają żadnej pewności zwrotu zainwestowanych środków.

Inny z ekspertów dziennika wyraził przekonanie, że obligacje to „gangsterski skok na kasę”, który ma wydrenować z zapasów walutowych najlepsze przedsiębiorstwa kraju.

- reklama -

Działania Kima tak samo interpretuje Foreign Policy Research Institute. Jak wskazują analitycy centrum, „Pjongjang zmusza w ten sposób elity i zwykłą ludność do napełnienia budżetu państwa na ich koszt”.

Jak inaczej można nazwać „formułę dobrowolnej składki, która jest dowodem uwielbienia przywódcy”, pada retoryczne pytanie. Renomowany think tank odpowiada, że jest to wymuszenie pod inną nazwą.

Jak przypomina agencja Newsru.com, oficjalnie Korea Północna jest wolna od epidemii. Wiadomo jednak, że Pjongjang zwracał się poufnie o międzynarodową pomoc w walce z falą zakażeń i infekcji.

- reklama -

Obecnie prowadzi negocjacje i zbiera środki na zakup testów. Do adresatów apeli Kima o pomoc należą WHO, Międzynarodowy Czerwony Krzyż, Chiny i Rosja.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Niemiecka zabawa w sprawiedliwość

Niemcy bawią się w wymierzanie sprawiedliwości swoim zbrodniarzom. Tak, by nie stała im się za duża krzywda. Dobiegł końca proces...

Przeczytaj jeszcze to!