INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

12:43 | czwartek | 18.08.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Niemieckie dochodzenia w sprawie zbrodni popełnianych w obozach koncentracyjnych

Czas czytania: < 1 min.

Kartka z kalendarza polskiego

18 sierpnia

Najpierw była Wanda

18 sierpnia 1906 r. Każdy słyszał o pięknej Krystynie Krahelskiej, żołnierce Armii Krajowej, autorce „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, która ciężko ranna pierwszego dnia Powstania,...

Koniecznie przeczytaj

Zastępca szefa centralnego biura ds. śledztwa w sprawie zbrodni nazistowskich w Ludwigsburgu, Thomas Will, poinformował niemiecką agencję prasową o 14 dochodzeniach, które prowadzi prokuratura tego kraju w sprawie zbrodni II wojny światowej.

Dotyczą one niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych. Trzy z nich związane są z obozem w Buchenwaldzie a osiem – w Sachsenhausen. Will mówił również o działaniach prokuratorów z Monachium i Berlina w związku z usytuowanym w Austrii obozem Mauthausen i sądowej sprawie byłego członka załogi KL Stutthof. 93 – letni mężczyzna, w październiku ubiegłego roku, przyznał się przed sądem, że był tam strażnikiem.

- reklama -

Thomas Will powiedział też o dochodzeniach prowadzonych w sprawie „masakry jednostek SS we Francji”. W jego opinii, punktem przełomowym w niemieckim orzecznictwie sądowym, dotyczącym zbrodni II wojny światowej, była decyzja Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (BGH) z września 2016 r.

Trybunał podtrzymał wtedy wyrok, skazujący byłego esesmana Oskara Gröninga za pomoc w masowym morderstwie. Uznał, że „wykonywanie obowiązków w KL, w którym miały miejsce rozpoznawalne masowe morderstwa”, było pomocnictwem w zbrodniczych działaniach przywódców III Rzeszy i SS.

Tym samym, zerwano z praktykami, które w takich sytuacjach, wymagały udowodnienia konkretnego czynu.

- reklama -

Źródło: juedische-allgemeine.de

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

 „Okrucieństwo losu” na o2.pl

Z cyklu: hit Internetu „Kobieta chciała mieć pamiątkę z wakacji. Los okazała się okrutny” głosi podpis pod zdjęciem blondynki w...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx