INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

05:44 | niedziela | 25.02.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Kazachstan wyprowadza armię na ulice

Czas czytania: < 1 min.

Kartka z kalendarza polskiego

25 lutego

Ach, co to był za ślub!

10-11 lutego 1920 Na samym wybrzeżu na pięknie wybudowanym postumencie drewnianym stał stary strażnik polskiego morza – kaszubski rybak, w stroju rybackim z wiosłem na...

Koniecznie przeczytaj

Kazachstanu podjął decyzję o użyciu sił zbrojnych do zabezpieczenia kwarantanny. Działanie ma mocny kontekst polityczny.

Jak poinformowało kazachskie ministerstwo obrony, na polecenie prezydenta naczelne dowództwo wyprowadziło wojsko z koszar.

- reklama -

Oficjalnym celem armii jest zabezpieczenie antyepidemicznej kwarantanny. Kazachstan sąsiaduje z Chinami, a granicę bez przeszkód przekraczają koczownicy wypasający ogromne stada bydła.

Blog bmpd.com zwraca jednak uwagę na polityczny kontekst aktywności armii. Zadaniem wojska ma być zabezpieczenie ważnych obiektów państwowych i infrastruktury bezpieczeństwa narodowego, w tym obiektów energetycznych.

Ponadto żołnierze jednostek spadochronowych obsadzili posterunki blokujące ruch uliczny w stolicy Nur-Sułtan i w Ałma-Acie, finansowym oraz biznesowym centrum kraju.

- reklama -

Przyczyną podjęcia nadzwyczajnych środków jest narastająca niestabilność Kazachstanu, jednego z kluczowych eksporterów ropy naftowej i gazu ziemnego na świecie.

Fikcyjne ustąpienie Nur-Sułtana Nazarabajewa, sprawującego prezydenturę od czasu rozpadu ZSRR i fasadowe wybory prezydenckie, które wygrał lojalny następca Kasym Tokajew, zaaktywizowały obywatelską opozycję. Od kilku lat kazachskie miasta są areną burzliwych protestów, tłumionych brutalnie przez policję. W warunkach epidemii reżim liczy się najwyraźniej z próbami obalenia.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Ukraina z Niemcami rządzą polskimi granicami

Ukraina z Komisją Europejską dogaduje się w sprawie... zakazu blokowania w Polsce dróg dojazdowych do granicy, a minister rolnictwa...

Przeczytaj jeszcze to!