INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

10:40 | środa | 17.04.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Tusk: rząd odpowiada za to, że Polska źle radzi sobie w walce z pandemią

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

17 kwietnia

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy. Każdy Polak mógł wtedy zginąć...

Koniecznie przeczytaj

Obecny polski rząd ponosi odpowiedzialność za to, że Polska radzi sobie w bardzo wielu wymiarach dotyczących walki z pandemią najgorzej w Europie – ocenił w piątek b. premier Donald Tusk. Lista zaniechań polskich władz dotyczących walki z pandemią jest długa – dodał.

Były premier, były przewodniczący Rady Europejskiej, lider Europejskiej Partii Ludowej był pytany piątek w TVN24, jak jego zdaniem poradziła sobie z pandemią Polska i Unia Europejska.

- reklama -

Tusk stwierdził, że “możemy mówić o dużym szczęściu” w związku z tym, że mamy unijne zamówienie na szczepionki. Według niego gdyby szczepionki kupować na wolnym rynku, to wygrywałyby największe i najbogatsze państwa i “nie uniknęlibyśmy szczepionkowego nacjonalizmu, wydzierania sobie szczepionek, a państwa, gdzie szczepionki są produkowane i państwa najbogatsze miałyby przewagę”.

“Unia Europejska, nawet jeśli nie jest doskonała, zapewniła elementarną solidarność i mniej więcej równe prawa dla wszystkich państw” – dodał Tusk.

Pytany o słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który odnosząc się do negocjacji prowadzonych przez UE w sprawie szczepionek, stwierdził, że UE sobie nie poradziła, a negocjacje te były prowadzone “jak przez dzieci”. “Nie wiem, jakie doświadczenie negocjacyjne w sprawie szczepionek ma prezes Kaczyński, ale – i mówię to w imieniu wszystkich, którzy są zainteresowani szczepieniem – Bogu dzięki nie było to w jego rękach” – powiedział.

- reklama -

Jak stwierdził, wolałby dowiedzieć się od wicepremiera ds. bezpieczeństwa i “faktyczne zarządcy naszego kraju, co takiego rząd polski zrobił, jak to stało się możliwe, że po kilkunastu miesiącach pandemii Polska jest na szczytach najbardziej dramatycznych i tragicznych rankingów”.

“To pytanie musi ktoś wreszcie postawić: dlaczego polskie władze tak niedojrzale, momentami infantylnie chwaliły się wielkimi sukcesami w walce z pandemią wtedy, kiedy jej de facto jeszcze w Polsce nie było, a dzisiaj okazują się zupełnie bezradne, skoncentrowane na czymś zupełnie innym” – oświadczył Tusk.

Jak zaznaczył, należy zapytać też, dlaczego w Polsce jest najwięcej w Europie tzw. zgonów nadmiarowych, czyli dodatkowych zgonów w porównaniu do przeciętnej ich liczby z ostatnich lat. “Dlaczego ciągle robimy tak mało testów? Warto sobie uświadomić, że myśmy ostatnio jakimś wielkim wysiłkiem wyprzedzili Gabon, ale jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc na świecie (pod tym względem)” – mówił.

- reklama -

Podkreślił, że lista zaniechań polskich władz dotyczących walki z pandemią jest długa. “To kosztuje życie setek Polaków. Wiele tysięcy Polaków umarło zupełnie niepotrzebnie ze względu na takie ewidentne błędy i zaniechania” – powiedział Tusk. Jako jedno z zaniechań rządzących wskazał nietestowania Polaków, którzy wracali do kraju z Wielkiej Brytanii w grudniu już po wykryciu na Wyspach Brytyjskich nowej odmiany koronawirusa.

Były premier odniósł się też do zwołania przez prezydenta Andrzeja Dudę w piątek Rady Gabinetowej; Tusk skomentował m.in. słowa prezydenta o tym, że usłyszał on od przedstawicieli rządu, że sytuacja dotycząca walki z pandemią jest lepsza niż się spodziewano.

Podkreślił, że to “zawstydzające (…), jeśli jedyne, na co dzisiaj stać pana prezydenta, to powiedzenie, że jest nieźle”. “Brakuje właściwie biało-czerwonego szalika i żeby zaśpiewali +Polacy nic się nie stało+. Stało się!” – dodał.

Jak podkreślił, “dzisiaj w Polsce tracimy naszych bliskich, przyjaciół, ludzie tracą swoje firmy, niedługo będą tracili miejsca pracy między innymi dlatego, że w tak niefrasobliwy sposób prezydent, ale też premier i minister zdrowia, bo ten komunikat jest ich zbiorowego autorstwa, mówią, że jest nieźle”.

“Ten rząd ponosi odpowiedzialność nie za pandemię, ale za to, że Polska radzi sobie w bardzo wielu wymiarach tej tragedii najgorzej w Europie. To, że u nas umiera o tyle więcej ludzi, niż gdzieindziej w Europie, to już jest bezpośrednia odpowiedzialność tych, którzy dzisiaj Polską rządzą” – oświadczył były premier.(PAP

Marzena Kozłowska

mzk/ mhr/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

“MAUS” po raz drugi

Czyli Żydzi przedstawiani w palestyńskim podręczniku szkolnym jako „synowie świń”, to podżeganie do nienawiści, a Polacy przedstawiani w amerykańskim podręczniku (właściwie szkolnej...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx