Niemieckie obchody zakończenia II wojny z zakazem dla Rosjan i Ukraińców

1
301
fot. domena publiczna

Niemcy na dwa dni wprowadzili zakaz wywieszania flag Rosji. I na równi z nimi – Ukrainy.

Od dobrych kilku lat rocznicę zakończenia II wojny światowej Niemcy świętują jako rocznicę… wyzwolenia ich spod władzy „nazistów”. Ustawiając się po stronie narodów uwolnionych spod swojej własnej okupacji popadli w pewien kłopot. „Wyzwoliła” ich Armia Czerwona, czczenie której w tym roku jest co najmniej niepoprawne politycznie. Niemcy podjęli więc iście „salomonową” decyzję i na czas obchodów 77. rocznicy zakończenia II wojny światowej zakazali wywieszenia flag rosyjskich. I z rozpędu także… ukraińskich.

Nowy zakaz
W dniach 8-9 maja na 15 pomnikach i miejscach pamięci w Berlinie zabroniono wywieszania flag rosyjskich i ukraińskich, eksponowania litery „z” oraz tzw. wstążki św. Jerzego (wstążki w pionowe żółto-czarne paski w Rosji upamiętniającej poległych w czasie II wojny krasnoarmiejców).

„Akt upamiętnienia, a także szacunek dla miejsc pamięci i pomników musi zostać zachowany pomimo agresji Rosji na Ukrainę. Nie można pozwolić, by wojna (na Ukrainie – red.) przerodziła się w Berlinie w konflikty lub spory wykraczające poza demokratyczny dyskurs”, tłumaczy berlińska policja w oświadczeniu opublikowanym przez portal „Politico”.

Z oświadczenia policji wynika też, że już 10 maja rosyjskie i ukraińskie flagi będzie można wywieszać. Logika berlińskiej policji dorównuje więc logice „covidowej”.

Co komu wolno

Jeszcze na początku kwietnia w Niemczech, przy całkowitej bezradności władz, odbywały się prorosyjskie demonstracje, których uczestnicy wyjeżdżali lub wychodzi na ulice w kawalkadach obwieszonych rosyjskimi flagami. Oficjalnie Niemcy chcą uniknąć „powtórki z rozrywki” i zakazali flag. Na wszelki wypadek także ukraińskich.

Ukraińska dyplomacja jest oburzona.„Szanowna Pani Burmistrz Franzisko Giffey, ta skandaliczna decyzja berlińskiej policji musi zostać uchylona”, napisał w mediach społecznościowych ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk.

Na moment publikacji tego tekstu nic nie wiadomo, by władze Berlina zmieniły zdanie.

Źródło: Najwyższy Czas!

- reklama -
Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Burmistrzowa
07.05.2022 19:08

ha, ha, ha IV Rzesza zmienia historię 🙁
To oni walczyli z czerwoną zarazą w obronie POlaków i Żydów 😉