INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

00:32 | czwartek | 16.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Polska fundamentem niemieckiej gospodarki

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

16 maja

Dzień Zwycięstwa – dzień klęski i lekcja dla Polski

8 maja 1945 Jeśli więc w rocznicę zakończenia II wojny światowej mamy wyciągać jakiekolwiek z niej wnioski, to tylko ten, że jesteśmy zdani na...

Koniecznie przeczytaj

Według Komitetu Wschodniego Niemieckiej Gospodarki w 2021 r. obroty handlowe z Europą Środkową i Wschodnią wzrosły o 20 procent. Liderem jest Polska – informuje agencja DPA.

Dzięki silnemu wzrostowi niemiecki handel z Europą Środkową i Wschodnią osiągnął najwyższy poziom w historii. Po raz pierwszy łączne obroty przekroczyły pół biliona euro.

- reklama -

– Niemieckie przedsiębiorstwa i ich partnerzy w regionie wykonują fantastyczną pracę w obliczu utrzymujących się restrykcji pandemicznych – skomentował przewodniczący Komitetu Wschodniego (Ost-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft) Oliver Hermes.

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego, w 2021 r. niemieckie przedsiębiorstwa wyeksportowały do 29 krajów Europy Środkowej i Wschodniej towary o łącznej wartości 254 mld euro, co oznacza wzrost o 18,3 proc. rok do roku. W tym samym czasie Niemcy importowały towary o wartości 248 mld euro (plus 19,1 proc.)

Tym samym, w ubiegłym roku obroty niemieckiego handlu z regionem osiągnęły po raz pierwszy łączną wartość 502 mld euro. Było to o 80 mld euro więcej niż w 2020 r. i o 40 mld euro więcej niż w 2019 r.

- reklama -

DPA zwraca uwagę, że relacje handlowe z Europą Środkową i Wschodnią rozwijają się dynamiczniej niż cały niemiecki handel zagraniczny. Zwiększyły swój udział w bilansie gospodarczym z 19 do 19,5 proc.

Niemieckie przedsiębiorstwa zainwestowały w 29 krajach ponad 145 mld euro i stworzyły tam ok. 2 milionów miejsc pracy. Inwestycje te z kolei zapewniają setki tysięcy miejsc pracy w Niemczech.

– Zdecydowanie najważniejszym partnerem handlowym Niemiec w regionie jest Polska – podkreśla agencja. Dwustronna wymiana towarowa wzrosła w 2021 r. o 23 mld euro i wynosi obecnie 145,6 mld euro (plus 19 procent). 

- reklama -

– Polska wypełnia lukę w niemieckiej gospodarce powstałą po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Jest piątym, najważniejszym rynkiem zagranicznym po Chinach, Holandii, USA i Francji, a tym samym od dawna stanowi fundament niemieckiego handlu zagranicznego – ocenił Oliver Hermes.

Na drugim miejscu plasują się Czechy. Obroty handlowe w 2021 r. wyniosły 97 mld euro (plus 16,7 proc.). Na trzecie miejsce w handlu wschodnim powróciła Rosja, która przesunęła się w górę, nieznacznie wyprzedzając Węgry.

Dla porównania, w południowo-wschodniej Europie prym wiodą: Rumunia, Słowenia i Bułgaria. Wyróżnia się Serbia, której bilans handlowy z Niemcami wzrósł o 41 proc. W Azji Centralnej ważnym partnerem gospodarczym Niemiec jest Kazachstan. Import z tego kraju w 2021 r. odnotował wzrost o 52 proc.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Donald Tusk kłamie i oczernia…

Donald Tusk znowu pokazał, że w emocjach traci zdrowy rozsądek. Tym razem z mównicy sejmowej wykrzyczał, że spotykał się...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx