INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

12:35 | poniedziałek | 27.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Wieża Mariacka w Krakowie wciąż bez hejnalisty. Zobaczcie dlaczego odpadają kolejni kandydaci

Czas czytania: < 1 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 maja

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj

Konkurs na hejnalistę Wieży Mariackiej ogłosiła Krakowska Państwowa Straż Pożarna w grudniu minionego roku. Powodem było odejście na emeryturę jednego z 7 trębaczy. Zgłosiło się 35 chętnych w tym 3 kobiety.

Przez pierwszy etap – gry na trąbce – przeszło tylko 6 osób. Drugiego etapu – testów sprawnościowych, takich, jakie przechodzą wszyscy, którzy chcą być przyjęci do PSP – nie zaliczył nikt. Konkurs nie został rozstrzygnięty, więc będzie ogłoszony kolejny.

- reklama -

Informujący o tym oficer prasowy komendanta miejskiego PSP Bartłomiej Rosiek, zapowiedział, że odbędzie się to w ciągu najbliższych tygodni. Hejnalista pracuje na wysokości 81 metrów. Żeby dotrzeć na miejsce, musi pokonać 272 schody.

Jego “zmiana” trwa 24 godziny po nich ma 48 godzinną przerwę. Od godz. 7 do 8 dnia następnego, o każdej pełnej godzinie, wygrywa hejnał na cztery strony świata: dla króla, dla burmistrza, dla gości Krakowa i dla komendanta straży pożarnej.

Na jednej zmianie pracuje dwóch hejnalistów. Do ich zadań należy jeszcze m.in. przyjmowanie turystów na Wieży i udzielanie wywiadów nt. wieży i hejnału.

- reklama -

Źródło:polsatnews.pl

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Kto wciskał Polakom szczepionkę AstraZeneca?

AstraZeneca wycofała swoją szczepionkę na koronawirusa z rynku. W całej Europie przeciwko koncernowi toczą się procesy o odszkodowania za...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx