INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

07:12 | piątek | 19.08.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

43 proc. Polaków krytycznie ocenia zachowanie społeczeństwa

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

19 sierpnia

Najsłynniejszy polski krzyż

19 sierpnia 1901 r. Ten krzyż to symbol. Tatr. Wiary górali. Poświęcenia. Polski. Nawet Niemcy i stalinowcy nie odważyli się podnieść na niego ręki.  Na pomysł...

Koniecznie przeczytaj

43 proc. Polaków krytycznie ocenia zachowanie społeczeństwa w obliczu pandemii. 52 proc. pozytywnie ocenia działania polskiego rządu. Jednak 39 proc. sądzi, że pandemia nie jest przez rząd traktowana wystarczająco poważnie – wynika z sondażu ARC Rynek i Opinia.

Badanie przeprowadzono w 15 krajach świata. Polskie wyniki bliskie były średniej ze wszystkich przebadanych państw.

- reklama -

Najlepiej jako społeczeństwo ocenili się Chińczycy – 82 proc. uznało za pozytywne działania społeczeństwa w obliczu koronawirusa. Koreańczycy (62 proc.) oraz Austriacy i Irlandczycy – po 56 proc. Mniej niż połowa badanych oceniła pozytywnie działania społeczeństwa w obliczu pandemii w Bułgarii (49 proc.), Australii (43 proc. – taki sam odsetek, jak w Polsce). Średnia dla wszystkich krajów wynosi 42 proc.

Poniżej średniej dla tego pytania są Wielka Brytania (40 proc.), USA (30 proc.) oraz Japonia 22 proc. Najniższy wynik z badanych krajów ma Meksyk – 21 proc.

Ocena rządu

Oceniając działania rządu w trakcie pandemii również najwięcej pozytywnych wskazań odnotowano w Chinach (86 proc.). Oprócz tego pozytywnie oceniono rząd również w Irlandii (82 proc.), Korei Południowej (73 proc.), Australii (71 proc.), Bułgarii (70 proc.) i Wielkiej Brytanii (58 proc.).

- reklama -

Średnia dla tego pytania wyniosła 58 proc. Tuż pod nią znalazła się Polska przy 51 proc. pozytywnych wskazań i USA (51 proc.) Mniej niż połowa badanych pozytywnie oceniła działania rządu Kolumbii (47 proc.) i po 37 proc. w Chile oraz Meksyku.

Przy trzecim pytaniu ankieterów – czy rząd nie traktuje pandemii wystarczająco poważnie – ponad połowa badanych pozytywnie odpowiedziała w dwóch krajach: Japonii (76 proc.) i Chile (54 proc.). Ponad średnią (31 proc.) obok Polski i Meksyku (po 39 proc.) znalazły się Stany Zjednoczone (34 proc.).

W pięciu z piętnastu badanych krajów wskazania na pytanie o nietraktowanie przez rząd pandemii wystarczająco poważnie znalazły się poniżej średniej: Wielka Brytania (28 proc.), Australia (19 proc.), Korea Południowa (16 proc.), Irlandia (13 proc.) Bułgaria (9 proc.) i Chiny (6 proc.).

- reklama -

Polska część badania została przeprowadzona przez ARC Rynek i Opinia. Wykorzystana została metoda elektronicznych ankiet internetowych (CAWI) w kwietniu 2020 r. na reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek, wykształcenie, region zamieszkania i wielkość miejscowości próbie 1009 Polaków.

Całe badanie w ramach sieci niezależnych agencji badawczych IRIS przeprowadzono w 15 krajach świata między 27 marca a 15 kwietnia. Próba była reprezentatywna dla każdego kraju przy łącznie 9 tys. 179 respondentach. Badania prowadzono również metodą CAWI.

Źródło: PAP

Zobacz także: Premier: od 6 maja chcemy otworzyć żłobki i przedszkola

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Wp.pl nie odpuszcza TVP, walczy jak może

Ciąg dalszy medialnej „wojny podjazdowej” z TVP. Czy internauci kupili już popcorn? Nie ma tygodnia, w którym na portalu wp.pl...

Przeczytaj jeszcze to!