INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

17:04 | sobota | 22.01.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Minister zdrowia apeluje o powrót planowych zabiegów

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował o przywrócenie planowych zabiegów i badań w placówkach ochrony zdrowia. Chcielibyśmy, żeby wracała już rehabilitacja i wszystkie zabiegi – podkreślił Szumowski.

Minister zdrowia zwrócił uwagę, że choć w służbie zdrowia, poza nielicznymi zabiegami planowymi stricte zakazów nie było, to około 30 proc. działalności medycznej zostało spowolnione. “Chcielibyśmy, żeby już wracały te wszystkie możliwe zabiegi (…) – rehabilitacja, ale badania profilaktyczne, przyjęcia pacjentów w AOS-ie (ambulatoryjnej opiece specjalistycznej – PAP)” – dodał Szumowski.

- reklama -

Jak zaznaczył, “zbawienna” w czasie epidemii koronawirusa okazała się telemedycyna oraz e-recepty. Bez tego – w jego ocenie – bardzo trudna byłaby sytuacja polskich pacjentów. “Na szczęście ta informatyzacja ochrony zdrowia poszła do przodu i wykorzystujmy ją. Jednak idźmy do przodu i dajmy pacjentom też te zabiegi, badania, które są potrzebne, żeby ochronić ich zdrowie na przyszłość, nie tylko pacjentom z COVID-19, ale wszystkim pacjentom w Polsce” – zachęcał Szumowski.

Dystansowanie się i zakrywanie ust

Zaapelował o odpowiedzialne zachowanie, między innymi przestrzeganie nakazu dystansowania się oraz zasłaniania ust i nosa. Od tego – jak mówił – będzie zależało jak dalej będzie rozwijała się epidemia. Co za tym idzie – czy możliwe będzie dalsze łagodzenia obostrzeń w związku z koronawirusem. “To wszystko zależy od tego czy my się będziemy dystansowali. Czy my nadal będziemy postępować w sposób odpowiedzialny, w taki sposób, że zminimalizujemy tę poziomą transmisję. Ta transmisja może bardzo szybko skoczyć w górę jeśli jedna osoba będzie zarażała nie tylko jedną, jak jest przy wskaźniku 1, ale np. dwie. Wtedy za chwilę będziemy mieli sytuację jak w Hiszpanii czy we Francji. A tego byśmy bardzo, bardzo nie chcieli” – przestrzegał Szumowski.

Minister zdrowia prosił też o odpowiedzialność w czasie długiego weekendu majowego.

- reklama -

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na środowej konferencji prasowej, że 4 maja przywrócone mają zostać wstrzymane na mocy rządowego rozporządzenia zabiegi rehabilitacyjne. Wstrzymanie przyjęć pacjentów na planowe zabiegi operacyjne zalecił w marcu Narodowy Fundusz Zdrowia i decyzję taką podjęło wiele szpitali. Duża część przychodni także ograniczyła przyjęcia pacjentów, oferując im teleporady.

Źródło: PAP

Zobacz także: Szumowski: niezalecane duże spotkania, m.in. wesela

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Poseł kłamał o rolnikach przed kamerą. Nie wiedział, że stali tuż obok! [VIDEO]

Poseł Janusz Kowalski przekonywał dziennikarzy, że miał bardzo dobre i merytoryczne spotkanie z rolnikami z AgroUnii. Na jego nieszczęście,...

Przeczytaj jeszcze to!