INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

12:07 | sobota | 04.12.2021

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Z ostatniej chwili!

CAI 24 – Liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 wynosi już 2 885 185. Zdiagnozowano 211 nowych zakażeń. Zmarły 2 osoby. Epidemia w naszym kraju pociągnęła już za sobą 75 299 ofiar.

„The Telegraph”: Unia Europejska to upadłe imperium

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

– Projekt europejski był i pozostaje iluzją. Jest bajką Disneya schwytaną w sieci zawiłości prawnych. To nieudana federacja rozdarta walką o władzę, próżnością biurokracji i obawami przed wolnością państw członkowskich — analizuje brytyjski dziennik.

O takiej diagnozie świadczą codzienne fakty. Emmanuel Macron wykorzystuje UE jako narzędzie wyborcze, a Berlin do osiągnięcia kontynentalnej dominacji. Stosunki między Brukselą i krajami Europy Środkowej toczy spór o łamanie prawa. Zjednoczona Europa nie ma wspólnego stanowiska w tak poważnych kwestiach, jak Rosja i Chiny.

Mimo wyraźnego kryzysu trwa zachwyt elit nad moralną wyższością Unii, która stała się obowiązującym dogmatem. Tymczasem, zamiast rozwiązywać egzystencjalne problemy, Bruksela koncentruje się na kosmetycznych rozwiązaniach.

– Unia Europejska ze swoją biurokratyczną obsesją deformującą rzeczywistość, próbuje zaprzeczać, że próba utworzenia supermocarstwa była błędem. Wywołała w ten sposób kryzys, który zagraża jej istnieniu, ale nadal nie umie zrozumieć współczesności.

Po pierwsze ekonomia. Model aktywnej interwencji w gospodarkę powoduje spowolnienie gospodarcze, skazując Unię na upadek. Po drugie globalne aspiracje. W ostatnich latach UE była w stanie działać globalnie, opierając się na militarnej sile Ameryki. Dzisiaj Europa odsuwa się od swojego transatlantyckiego partnera, ignorując apele USA o wspólną walki z chińskim zagrożeniem. Po trzecie lekcja pandemii Covid-19 wykazała, że państwa narodowe skutecznie zakwestionowały roszczenia UE do roli strażnika porządku opartego na brukselskich zasadach.

Strategiczne błędy podkopują globalne aspiracje i unijną reputację. Tymczasem Bruksela najprawdopodobniej nigdy nie zgodzi się na nowy, skuteczniejszy format Zjednoczonej Europy, który zapewni jej przetrwanie.

– Świat się zmienia, idąc do przodu, a atrakcyjność UE oparta na niezwyciężoności ideologii zanika. Efektem nie będzie rozpad, ale zgnuśnienie – komentuje „The Telegraph”.

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Zygmuś
26.10.2021 13:30

Z DESZCZU POD RYNNĘ.

ZSRE.jpg
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Dramatyczny brak równości w dostępie do szczepień

Globalna inicjatywa udostępniania szczepionek COVAX ogranicza zobowiązania wobec ubogich regionów. Luka szczepionkowa zamienia się w przepaść, aby bowiem spełnić...

Przeczytaj jeszcze to!

1
0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x