INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

13:56 | wtorek | 18.06.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Bachmut broni się nadal

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

18 czerwca

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj

Jeśli nawet po 10 miesiącach walk i stratach idących w dziesiątki tysięcy ludzi, Rosjanie opanują Bachmut, to sytuacja na froncie praktycznie się nie zmieni.

W ocenie analityków amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) wojska rosyjskie nie zdobyły Bachmutu a wojska ukraińskie prowadzą powolny taktyczny odwrót wykrwawiając przeciwnika. Analitycy twierdzą, że nawet zdobycie Bachmutu nie będzie miało strategicznego znaczenia a jedynie propagandowe. Wojska rosyjskie w tym rejonie frontu są bowiem zbyt osłabione.

- reklama -

Po hipotetycznym zdobyciu Bachmutu dowództwo rosyjskie będzie przed trudnym wyborem kierunku natarcia. Istnieją dwie opcje, albo na zachód wzdłuż szosy T0504 do odległej o 20 km Konstatyniwki lub wzdłuż autostrady E40 w kierunku odległego o 40 km rejonu Słowiańsk-Kramatorsk w obwodzie donieckim. Oba kierunki są rozbieżne i atakujące oddziały nie będą mogły się wspomagać. Dowództwo rosyjskie nie ma dość rezerw, żeby nacierać na obu kierunkach tym bardziej, że oba są silnie ufortyfikowane przez wojska ukraińskie. Fortyfikacji tych przybywa z każdym dniem opóźniających walk w Bachmucie. Co więcej z każdego kierunku w głąb Ukrainy prowadzą dogodne szlaki komunikacyjne, którymi wojska ukraińskie może dowozić rezerwy, amunicję i zaopatrzenie oraz ewakuować rannych i ludność cywilną.

Analitycy ISW zwracają uwagę, że dla zdobycia Bachmutu dowództwo rosyjskie przeformowało swoje oddziały tworząc spieszone grupy uderzeniowe przydatne w walkach w mieście, ale nie do prowadzenia szybkich ataków w otwartym terenie. Do kontynuowania ofensywy po wycofaniu się Ukraińców z Bachmutu Rosjanie nie mają wystarczającej liczby pojazdów opancerzonych i czołgów, które w mieście wykorzystywane są (przy sporych stratach) jako artyleria strzelająca na wprost a nie jako środek przełamania linii frontu i wyjścia na tyły przeciwnika. W rezultacie natarcie wzdłuż utwardzonych dróg jest trudne a słynna wiosenna “rasputica” nie pozwala na użycie ciężkiego sprzętu w terenie. Reasumując, jeśli nawet po 10 miesiącach walk i stratach idących w dziesiątki tysięcy ludzi Rosjanie opanują Bachmut, to sytuacja na froncie praktycznie się nie zmieni.

- reklama -

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
AMBROGIO
21.03.2023 14:08

Żal komuś faszystów z UA ?
To jedźcie do nich i już do Polski
nie wracajcie !

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Nie dajmy się wciągnąć w tę wojnę!

Wojna wisi w powietrzu i może się okazać, że Polska zostanie w nią zgodnie wepchnięta rękami PO-PiSu. W najnowszej...

Przeczytaj jeszcze to!

1
0
Podziel się z nami swoją opiniąx