INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

19:12 | wtorek | 23.04.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Pełna ocena testów antygenowych prawdopodobnie pod koniec tygodnia

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

23 kwietnia

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy. Każdy Polak mógł wtedy zginąć...

Koniecznie przeczytaj

Zakończyliśmy pierwszą fazę oceny szybkich testów antygenowych służących wykrywaniu osób zakażonych COVID-19. Zestawiliśmy wyniki otrzymane tą metodą diagnostyczną z dwoma innymi dostępnymi metodami: molekularną i wykrywającą przeciwciała – poinformowała PAP pełnomocniczka ds. badań i rozwoju NIZP-PZH Anna Dela.

Zaznaczyła, że obecnie trwa druga faza tzw. walidacji – testowanie w warunkach szpitalnych.

- reklama -

W Polsce rekomenduje się testy genetyczne (molekularne) polegające na izolacji i wykryciu fragmentów genomu wirusa SARS-CoV-2. Materiałem, który podlega analizie w zaawansowanym technologicznie laboratorium, jest wymaz pobrany z dolnych lub górnych dróg oddechowych.

Natomiast testy serologiczne i antygenowe nie wymagają tak skomplikowanych technik laboratoryjnych. W pierwszym przypadku wykrywa się przeciwciała, w drugim białka wirusowe (antygeny), które organizm wytwarza w trakcie reakcji obronnej organizmu.

Resort zdrowia pod koniec ubiegłego tygodnia sprowadził 27 tys. testów antygenowych z Korei Południowej. Obecnie trwa ich walidacja, czyli ocena ich wiarygodności.

- reklama -

Antygenowe testy

Szybkie testy antygenowe pozwalają na wykrycie koronawirusa w około 15 minut. Jeśli walidacja będzie pozytywna w najbliższym czasie do Polski dotrze ponad 100 tys. takich testów. Trafią one wtedy w pierwszej kolejności m.in. do jednoimiennych szpitali, oddziałów zakaźnych. Tam służba medyczna po tzw. kontakcie będzie szybko diagnozowana.

Jak powiedziała pełnomocniczka ds. badań i rozwoju Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny pełna ocena testów gotowa będzie najprawdopodobniej do końca tego tygodnia. Wytłumaczyła, że w pierwszej fazie dokonano analizy porównawczej testów antygenowych z wynikami testów badających kwas nukleinowy wirusa (molekularny) oraz wykrywających przeciwciała (serologiczne).

“Pierwsza faza walidacji szybkich testów antygenowych zakończyła się. Polegała ona na porównaniu wyników badania antygenowego przeprowadzonego na osobach chorych na COVID-19, jak również tych zdrowych z wynikami testów molekularnych oraz serologicznych” – powiedziała Dela.

- reklama -

Obecnie trwa drugi etap walidacji w dwóch warszawskich szpitalach – MSWiA oraz zakaźnym.

“Próbki pobierane są od pacjentów, którzy mają wskazanie do diagnozy pod kątem SARS-CoV-2. Tym razem jednak z góry nie wiemy, jaki będzie wynik badania. Niemniej jednak porównujemy go tak samo, jak w pierwszej fazie, z wynikami testu molekularnego i serologicznego” – wytłumaczyła.

W tej fazie istotna jest informacja, kiedy wykonywać testy antygenowe i w jaki sposób interpretować jego wynik. Na pewnym etapie rozwoju choroby trudno o wykrywanie antygenu.

“Najtrudniejsza jest ta faza wczesna i późna w zakażeniach. Chodzi o to, że objawy mogą się nie pojawiać. Ktoś może być zakażony, ale w jego organizmie nie pojawi się antygen, który mają wykrywać właśnie te testy. Natomiast w późnej fazie zakażenia może dochodzić do zaburzenia obrazu, bo występuje zbyt duża ilość przeciwciał” – wyjaśniła.

Pełnomocniczka dodała, że dlatego też wyniki badań należy zweryfikować u sporej liczby osób. Trzeba brać pod uwagę zarówno zdrowych, jak i chorych oraz na różnych etapach choroby.

“Musimy pobrać wymazy i sprawdzić, czy wynik jest miarodajny i taki sam na różnych etapach zakażenia” – wyjaśniła. 

Źródło: PAP

Zobacz też: Rzecznik MZ: Jeśli testy antygenowe będą wiarygodne sprowadzimy 100 tys kolejnych

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklama spot_img

Ostatnio dodane

O Grzegorz Braauun… czyli hit Sejmu RP

"O Grzegorz Braauun"... niosło się z hotelu wśród nocnej ciszy. Ponoć impreza była tak przednia, że aż o 2...

Przeczytaj jeszcze to!