INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

05:47 | czwartek | 29.09.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Dzień Dziecka to nie jest pomysł socjalizmu!

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

29 września

Najlepsza polska opera

28 września 1865 r. Ognisty mazur i aria o starym zegarze. Ale nie tylko to stanowi o sukcesie najlepszej polskiej opery. Była nośnikiem patriotyzmu. I...

Koniecznie przeczytaj

22 września 1929 r.

Wśród innych państw świata, Polska była jednym z pierwszych, które zaczęło obchodzić Dzień Dziecka. Nazywał się inaczej i był obchodzony inaczej. Komuniści dopiero potem go przerobili na swój sposób. W dodatku instrumentalnie dzieci wykorzystali.

- reklama -

Najczęściej można przeczytać, że Międzynarodowy Dzień Dziecka jest obchodzony od lat pięćdziesiątych XX wieku, albo wręcz, że to… pomysł państw socjalistycznych. Tak głosi np. Wikipedia, która podaje, że: „w Polsce i innych byłych państwach socjalistycznych Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Aplem sztokholmskim” Było to orędzie wygłoszone na komunistycznej „imprezie” – III sesji Kongresu Obrońców Pokoju, wzywające narody do przeprowadzenia plebiscytu w sprawie zakazu produkcji broni atomowej, oczywiście za akcją propagandową stał „miłujący pokój” Związek Sowiecki).

Dalej Wikipedia, a za nią szereg stron internetowych podaje, że „Od 1952 stało się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata”. Informacja niezbyt ścisła.

Pierwszy raz w Polsce

- reklama -

Pierwszym krajem, który do swojego urzędowego kalendarza wprowadził dzień poświęcony dzieciom była Turcja. W 1920 roku ustanowiono tam Dzień Dziecka, przypadający 23 kwietnia w Święto Niepodległości. To celowa zbieżność, bowiem ówczesny i zarazem pierwszy prezydent Republiki Turcji Mustafa Kemal Atatürk, postanowił zadedykować święto niepodległości dzieciom, wychodząc założenia, że dzieci są przyszłością narodu.

Na forum  międzynarodowym dopiero w 1925 roku po raz pierwszy zorganizowano coś w rodzaju obchodów Dnia Dziecka. W Genewie zorganizowano wówczas Światową Konferencję na Rzecz Dobra Dzieci, podczas której po raz pierwszy proklamowano Międzynarodowy Dzień Dzieci.

W Polsce z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka. Wtedy dzień ten był powiązany z Kościołem katolickim.

- reklama -

Tego dnia po mszach świętych w kościołach, dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie, a następnie na przygotowane dla nich wycieczki i zabawy, w czasie których rozdawano słodycze, zakupione ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych. Odbywały się też „lekcje”, przeprowadzane w obecności rodziców, z tym, że miały one raczej żartobliwy charakter. Wszystko zależało od szkoły i pozyskanych funduszy. Niezmienne była tylko msza święta na początek tego wyjątkowego dla dzieci dnia.

Nie taki „międzynarodowy”

Co ciekawe, po wojnie aż do 1952 roku w Polsce wciąż obchodzono Święto Dziecka 22 września, z tym, że były to obchody nieoficjalne. Te oficjalne zaczęto organizować, gdy żył jeszcze „wielki przyjaciel dzieci”, który tysiącami posyłał je na Syberię, Józef Stalin. Po raz pierwszy oficjalnie zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Apel sztokholmski, czyli orędzie przedstawione 25 marca 1950 roku w Sztokholmie podczas III sesji Kongresu Obrońców Pokoju. Była to inicjatywa Światowej Rady Pokoju utworzonej w Warszawie w tym samym roku. Treść apelu zawierała poparcie dla polityki Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich po zakończeniu II wojnie światowej.

Dopiero od 1952 roku obchody przeniesiono na 1 czerwca, oczywiście początkowo były one bardzo upolitycznione, w końcówce lat 80. sprowadzane do zabaw, wycieczek i zawodów sportowych. Dziś Dzień Dziecka 1 czerwca obchodzony jest w krajach byłego bloku komunistycznego. W wielu krajach dzieci świętują swoje święto 20 listopada, w rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Ligi Narodów w 1924 roku Deklaracji Praw Dziecka . W innych, jeszcze pod inną datą. Wbrew nazwie więc wcale nie jest to takie międzynarodowe święto.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Najlepsza polska opera

28 września 1865 r. Ognisty mazur i aria o starym zegarze. Ale nie tylko to stanowi o sukcesie najlepszej polskiej...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx