INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

08:23 | wtorek | 06.06.2023

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Jeśli wejdziesz między wrony…

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

6 czerwca

Świętość na dnie piekła

28 maja 1941 Ojciec Maksymilian Kolbe modlił się o to, by całe swoje życie poświęcić dla Maryi tak bardzo, by na ziemi nie został po...

Koniecznie przeczytaj

Pewien zwolennik europejskiego podejścia do gościnności, w myśl którego gospodarze dostosowują się do zwyczajów gości, przekonał się, że podróże kształcą. Nauczył się, że w innych regionach świata, będąc gościem, należy szanować miejscowe zwyczaje.

Wygląda na to, że bawiący na Bali Polacy uznali, że przeniosą na rajską wyspę unijne zasady dotyczące przyjmowania gości i sprowadzające się do tego, że gospodarze muszą się do przybyszy dostosować, żeby było miło. A tu – pech. „Unijne wartości” jeszcze do tego raju nie dotarły. A poszło o świętowanie…

- reklama -

Konkretnie o święto Nyepi, czyli księżycowy Nowy Rok. To najważniejsze święto na Bali, bardzo skrupulatnie przestrzegane. Tego dnia Balijczykom nie wolno pracować, podróżować, zapalać ognia ani bawić się. Balijczycy wierzą, że tylko takie świętowanie odstraszy złe duchy, zapewni spokój i harmonię na wyspie.

Wszystkie powyższe zakazy są skrupulatnie przestrzegane przez lokalów, którzy tego samego oczekują od turystów. Jeśli trafi się na Nyepi, trudno – turystę czeka dzień w hotelu. Nie wolno im, a na pewno nie powinni włóczyć się po plażach. Na zakupy czy posiłki w restauracjach nie mają co liczyć.

Para z Polski uznała snadź, że skoro przyjechała na Bali, to Balijczycy powinni się do niej dostosować i wybrała się na piknik nieopodal publicznej plaży. Została przyłapana na konsumpcji. Balijczycy, którzy napotkali Polaków, poprosili, aby dostosowali się do lokalnych zasad, zaniechali konsumpcji i wrócili do hotelu. Zamiast grzecznie przeprosić, Polak wdał się w awanturę z lokalami i oświadczył, że skoro nie wolno im być w tym miejscu, to lokalsów też nie powinno być. Kilka „gróźb” pod adresem miejscowych rzucił po polsku. Nie wiadomo, czy wśród lokalów znalazł się ktoś ze znajomością języka polskiego, dość, że awantura oparł się o policję i służby migracyjne. Te zaś zdecydowały o deportacji Polaków z rajskiej wyspy. Prawdopodobnie cała sprawa rozeszłaby się po kościach, gdyby nie awantura, jaką wywołał Polak. I w ten oto sposób zwolennik europejskiego podejścia do gościnności, w myśl którego gospodarze dostosowują się do zwyczajów gości, przekonał się, że podróże kształcą. Nauczył się, że w innych regionach świata, będąc gościem, należy szanować miejscowe zwyczaje.

- reklama -

PS

Skąd wiadomo, że przygoda na Bali spotkała „europejskich Polaków” a nie jakieś „pięćsetplusy”? Na pewno tego nie wiadomo, ale biorąc pod uwagę koszta takiej wycieczki, statystyczni Polacy raczej rzadko jeżdżą na Bali.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Ali
28.03.2023 21:21

No i taborety zostały wyprostowane!

Ra34
29.03.2023 05:18

Wstyd dla Polski. Na szczęście podane zostały nazwiska tych osób.

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Skąd nienawiść do Polaków u Grabowskiego?

Prof. Jan Grabowski posługuje się polskim nazwiskiem, choć nie jest to jego nazwisko. Kłamie i zmyśla historię holokaustu na...

Przeczytaj jeszcze to!

2
0
Podziel się z nami swoją opiniąx