INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

00:07 | sobota | 27.11.2021

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Z ostatniej chwili!

CAI 24 – Liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 wynosi już 2 885 185. Zdiagnozowano 211 nowych zakażeń. Zmarły 2 osoby. Epidemia w naszym kraju pociągnęła już za sobą 75 299 ofiar.

Afrykańskie złoto Łukaszenki. Ujawniono powiązania z nieludzkim biznesem

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

Dziennikarskie śledztwo – Pandora Papers – ujawniło powiązania Aleksandra Łukaszenki z nieludzkim biznesem wydobycia złota w Zimbabwe. Chciwość „obrońcy nielegalnych imigrantów” stoi za morderstwem wyzyskiwanych górników.

Jak informuje rozgłośnia Deutsche Welle, rodzina jednego z najbliższych współpracowników dyktatora – Wiktora Szejmana – zajmuje się tajnym wydobyciem złota w Zimbabwe. Syn Szejmana Siarhij stoi za firmą górniczą Zim Goldfields.

Umowę o jej utworzeniu podpisano w 2019 r. na spotkaniu Aleksandra Łukaszenki i prezydenta Zimbabwe Emmersona Mnangagwe w Mińsku. Ale już dwa lata wcześniej białoruski sprzęt niezbędny do eksploatacji afrykańskich złóż dostarczył przyjaciel Szejmanów. W tym celu biznesmen Aleksandrem Zigman zarejestrował na Seszelach spółkę Midlands Goldfields Foundation.

Jest to firma-przykrywka, na którą formalnie przypada 70 proc. udziałów w białorusko-afrykańskim joint venture.

Zim Goldfields otrzymała od władz Zimbabwe licencję eksploatacji złota wraz z obniżoną stawką podatkową, a następnie weszła w fuzję z białoruską firmą Biełgeopoisk, za którą stoją ludzie z najbliższego otoczenia Łukaszenki, na czele z Szejmanami.

W 2020 r. tajne wydobycie złota przyciągnęło uwagę mediów na skutek tragedii w kopalni w prowincji Mutasa. Chiński podwykonawca naciskany przez białoruskich udziałowców na wydajniejszą pracę, zasypał jeden z szybów bez ewakuacji górników na powierzchnię.

W rezultacie 10 afrykańskich robotników zginęło pogrzebanych żywcem. Udało się odkopać tylko 2 ciała. Ceną milczenia rodzin były odszkodowania w wysokości 955 dol. za każdego zabitego.

– Do czasu opublikowania Pandora Papers, katastrofa oraz ślady podatkowe w Zimbabwe były jedynymi informacjami o tajnym biznesie Łukaszenki w Afryce – komentuje Deutsche Welle.

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Opozycja jest formacją antynarodową i antypolską

Antoni Macierewicz na antenie TV Trwam: Równocześnie ze śmiercią polskiej elity 10 kwietnia 2010 r. zaplanowana była operacja „Śluza”, a więc...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x