INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

19:09 | środa | 08.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Niemcy rozwiązują swój „GROM”. Jego żołnierze sympatyzowali ze skrajną prawicą

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

8 maja

Dzień Zwycięstwa – dzień klęski i lekcja dla Polski

8 maja 1945 Jeśli więc w rocznicę zakończenia II wojny światowej mamy wyciągać jakiekolwiek z niej wnioski, to tylko ten, że jesteśmy zdani na...

Koniecznie przeczytaj

Niemiecka minister obrony poinformowała o poważnych zmianach w elitarnym Kommando Spezialkräfte. Jednostka znana pod skrótem KSK znalazła się w ogniu krytyki za „zbyt bliskie związki ze skrajną prawicą”. Decyzją Berlina jedna z kompanii specjalnych zostanie rozwiązana, a pozostałe przejdą kadrowe trzęsienie ziemi.

Jak poinformowała agencja Reutera, specjalna jednostka Bundeswery wykorzystywana w operacjach antyterrorystycznych przejedzie głęboką reformę. Decyzją minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer zlikwidowana zostanie jedna z czterech dotychczasowych kompanii operacyjnych, a pozostałe przejdą weryfikację kadrową.

Minister udzielając wywiadu dziennikowi „Sueddeutsche Zeitung”, uzasadniła zmiany „częściowym wyjściem KSK spod kontroli”, co z kolei było wynikiem „toksycznej kultury dowodzenia”.

- reklama -

Z kolei Deutsche Welle informuje o najwyższym zaniepokojeniu Annegret Kramp-Karrenbauer z powodu braków wykrytych w arsenałach jednostki. Z magazynów KSK miało zniknąć w tajemniczy sposób 48 tys. sztuk amunicji i 62 kg materiałów wybuchowych.

Nie przesądzając, czy jest to wynik niedbałej ewidencji, czy kradzieży, minister uznała sytuację za niedopuszczalną i kompromitującą dla obecnego dowództwa.
Plan głębokiej restrukturyzacji jednostki ujmuje ponad pięćdziesięciostronicowy dokument, który na ręce Annegret Kramp-Karrenbauer przesłał generalny inspektor Bundeswehry Eberhard Zorn.

Według zawartych propozycji dział szkolenia Kommando Spezialkräfte zostanie podporządkowany bezpośrednio Bundeswehrze, a liczebność jednostki będzie zredukowana do 1,6 tys. żołnierzy. Ponadto KSK została czasowo wycofana z działań operacyjnych i międzynarodowych manewrów.

- reklama -

Według Deutsche Welle, reformy nie oznaczają votum nieufności do całej jednostki. Dotychczasowy dowódca, generał Markus Kreitmayr otrzymał od minister polecenie udziału w restrukturyzacji KSK. Od 2018 r. sygnalizował niepokojące zmiany w morale żołnierzy podległych mu oddziałów.

Jak przypominają niemieckie media, Kommando Spezialkräfte została utworzona w 1996 r. Bundeswehra wzorowała się wówczas na brytyjskich komandosach ze Special Air Service (SAS).

Po organizacji KSK stała się częścią elitarnej Division Spezielle Operationen (Dywizji Operacji Specjalnych) niemieckiej armii.

- reklama -

Jednostka brała udział w zatrzymaniach zbrodniarzy wojennych w Bośni i Hercegowinie oraz w Kosowo. W ramach kontyngentu ISAF żołnierze KSK pełnią również służbę w Afganistanie.

Niemieckie media komentując decyzję minister obrony, zadają pytanie, jak wyłączenie najsprawniejszej jednostki specjalnej odbije się na bezpieczeństwie antyterrorystycznym kraju oraz reputacji Bunswehry w NATO?

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Netanjahu cały w strachu

Jedni nie mogą nie mogą strzelać, inni mogą. Międzynarodowy Trybunał Karny jednych może sądzić, innych - za takie same...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx