INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

18:21 | wtorek | 07.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Gazowy kryzys we Włoszech

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

7 maja

Prawdziwa Królowa Polski

3 maja Królewski majestat Maryi oddawał zniewolonemu narodowi jego godność. Oddaje ją i dziś, kiedy po latach polityki wstydu mamy czuć zażenowanie z powodu...

Koniecznie przeczytaj

We Włoszech zależność od rosyjskiego gazu odbija się na przemyśle. Napaść na Ukrainę spowodowała największy wzrost cen rosyjskiego surowca w Europie. Huty wyłączają piece, a rybacy nie wypływają z portów, informuje Associated Press. 

We Włoszech, trzeciej co do wielkości gospodarce Unii Europejskiej, zależność od rosyjskiego surowca odbija się coraz ostrzej na gospodarce. Około 40 proc. energii elektrycznej wytwarza się z gazu ziemnego, który w dużej mierze pochodzi z Rosji. Dla porównania, w Niemczech tylko jedną czwartą.

- reklama -

W ciągu ostatniej dekady uzależnienie Włoch od rosyjskiego gazu wzrosło z 27 proc. do 43 proc. nad czym ubolewa premier Mario Draghi. Zmiana sytuacji zajmie jednak, co najmniej dwa lata.

Jeszcze przed wojną Europa stanęła w obliczu poważnego kryzysu energetycznego, który spowodował wzrost kosztów elektryczności, żywności i dostaw. Coraz wyższe ceny są związane z obawami, że konflikt doprowadzi do odcięcia dostaw paliw, uderzają w Europę znacznie mocniej niż w USA.

Europejscy przywódcy dyskutowali w Wersalu pod Paryżem o sposobach złagodzenia kryzysu. Draghi naciskał na dywersyfikację źródeł gazu, rozwój OZE i wprowadzenie limitu cen surowców energetycznych. Włochy intensywnie pracują nad zwiększeniem dostaw z Algierii i Kataru. Niestety mowa o błędach popełnianych przez wiele lat, które obecnie generują olbrzymie straty, ocenia AP.

- reklama -

Aby utrzymać rentowność włoscy producenci opakowań musieliby podnieść cenę tony papieru z 680 euro do 1,2 tys. euro, co jest niewykonalne. Jeden z koncernów zaspokajających jedną trzecią włoskich potrzeb, zawiesił działalność 6 zakładów recyklingu papieru. Podobnie firma Acciaierie Venete zamknęła 3 huty ponieważ ceny energii wzrosły dziesięciokrotnie. ​​

– Nigdy nie zdarzyło się, że musieliśmy wyłączać piece – powiedział AP dyrektor stalowni z regionu Veneto.

Kryzys energetyczny uderza we włoskich konsumentów wyższymi rachunkami za ogrzewanie, a ostatnio rosnącymi cenami na stacjach paliw. Litr benzyny kosztuje ponad 2 euro. Włoski nadawca państwowy rozpoczął kampanię oszczędzania energii, w tym wyłączania światła i obniżania temperatury mieszkań.

- reklama -

Kryzys sparaliżował branże rybacką. Wypłynięcie kutra z portu Fiumicino kosztuje 1250 euro dziennie, co nie pozostawia wiele miejsca na zyski z połowów dorsza, okonia morskiego, dorady i owoców morza. Restauracje muszą się zadowolić produktami mrożonymi lub hodowlanymi.

Według AP, w latach 2010-2014 Włochy zmniejszyły zużycie gazu w efekcie dotacjo do energii wiatrowej i słonecznej. Jednak w ostatnich latach uzależnienie od gazu ziemnego ponownie wzrosło, ponieważ Rzym podjął decyzję o wyłączaniu elektrowni węglowych zanieczyszczających środowisko.

Zostały zastąpione obiektami gazowymi ponieważ rozbudowa OZE utknęła w martwym punkcie z powodu niesławnej włoskiej biurokracji, która odstrasza inwestorów.

– Włochy wyraźnie nie doceniły problemu większego zużycia gazu, a tym samym zależności od rosyjskiego surowca – podsumowuje AP. 

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
piter
14.03.2022 13:38

niedługo ,,jewropiejczycy ” będą latać z wiatrakiem w du.ie i z żarówką w zębach , aż odechce się im wolności i demokracji

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Netanjahu cały w strachu

Jedni nie mogą nie mogą strzelać, inni mogą. Międzynarodowy Trybunał Karny jednych może sądzić, innych - za takie same...

Przeczytaj jeszcze to!

1
0
Podziel się z nami swoją opiniąx