INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

12:06 | piątek | 17.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Rosja chwali się nowym Tokomakiem

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

17 maja

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj

– Najnowszy reaktor syntezy jądrowej Tokamak jest naukowym projektem o unikalnych właściwościach – portal Gazieta.ru komentuje uruchomienie instalacji termojądrowej.

Chodzi o urządzenie Kurczatow T15-MD. Instalacja pozwoli naukowcom badać technologie kontrolowanej syntezy termojądrowej i uzyskać praktycznie niewyczerpalne oraz przyjazne dla środowiska źródło energii.

- reklama -

Według portalu, nazwa „Tokamak” pojawiła się w latach 50. ubiegłego wieku, kiedy sowieccy naukowcy wynaleźli urządzenie, którego pole magnetyczne utrzymuje rozgrzaną do ogromnych temperatur plazmę.

Współczesna instalacja T-15 MD została zaprojektowana w Rosji. Budowa zajęła 10 lat i jest modyfikacją reaktora T-15, który działa w Instytucie Kurczatowa od końca lat 80. XX wieku. Różni się od swojego poprzednika kształtem. Odwzorowuje literę D, co umożliwia utrzymywanie wyższej temperatury plazmy. Ponadto T-15MD mieści się w pokoju zwykłego mieszkania. Zmniejszenie rozmiaru urządzenia jest również bardzo ważne dla uzyskania wysokich parametrów.

Tokamak jest częścią międzynarodowego projektu termojądrowego ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor). Gazieta.ru informuje, że urządzenie służy wywołaniu reakcji termojądrowych. Jest to możliwe dzięki temperaturze, która sięga 100 milionów stopni Celsjusza, czyli ośmiokrotnie przewyższa warunki panujące na Słońcu.

- reklama -

Opanowanie technologii kontrolowanej syntezy termojądrowej (CTF) umożliwi uzyskanie praktycznie niewyczerpanego i ekologicznie bezpiecznego źródła energii. Sam reaktor pracujący na bezpiecznych i niedrogich paliwach, deuterze i trycie, pomoże w zastąpieniu obecnych elektrowni jądrowych.

– Fuzja termojądrowa to bardzo złożona i bardzo kosztowna technologia. Badania w tej dziedzinie prowadzą ludzkość do stworzenia nowych materiałów. Dla naukowców Instytutu Kurczatowa niezwykle ważne jest badanie plazmy. W przyszłości pozwoli na budowę projektów termojądrowych w dużej skali, rozwiązując problem rosnącego z roku na rok zapotrzebowania na energię elektryczną – komentuje portal, według którego Tokamak T 15-MD osiągnie pełne możliwości operacyjne w 2024 r.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Netanjahu cały w strachu

Jedni nie mogą nie mogą strzelać, inni mogą. Międzynarodowy Trybunał Karny jednych może sądzić, innych - za takie same...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx