INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

14:43 | niedziela | 19.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Europa nie znalazła winnych rosyjskiego fiaska

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

19 maja

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj

Parlament Europejski przeprowadził ożywioną debatę na temat bezpieczeństwa UE w świetle rosyjskiego zagrożenia militarnego. Wagę dyskusji podkreślał udział przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella, komentuje ukraiński tytuł „Dzerkało Tyżnia”.

Jak ocenia tygodnik, Parlament Europejski nie znalazł odpowiedzi na pytanie, kto niszczy jedność UE? Deputowani wskazali, że Moskwa próbuje podzielić Europę ale bezskutecznie. Personalne zarzuty wysunęli przeciwko rosyjskiemu ministrowi spraw zagranicznych. PE oskarżył Siergieja Ławrowa o to, że próbował uzyskać „27 różnych odpowiedzi” na propozycje dotyczące bezpieczeństwa europejskiego.

- reklama -

Ostatecznie Ławrow otrzymał wspólną odpowiedź Brukseli, co zdaniem parlamentarzystów oznacza, że UE „może ze sobą współpracować”. Daleko nie wszyscy deputowani PE zgodzili się z taką oceną. Skrytykowali premiera Węgier Viktora Orbana za nadmierną życzliwość dla Władimira Putina. Poddali również krytyce Berlin, za to, że Niemcy nie zamknęły projektu Nord Stream-2.

Natomiast szef unijnej dyplomacji obwinił Moskwę o lekceważenie UE: – Dla Rosji rozwiązania europejskiego bezpieczeństwa znajdują się w Waszyngtonie – oburzył się Borrell.

Dyskusję podsumowała Ursula von der Leyen, twierdząc: – Po raz kolejny Rosja chciała nas podzielić, ale próba się nie powiodła. Taka opinia spotkała się z krytyką pod adresem Berlina.

- reklama -

– Kwestia europejskiego bezpieczeństwa energetycznego nie może być rozwiązywana w korytarzach Kremla – powiedział litewski eurodeputowany Juozas Olekas, a jego punkt widzenia podzieliła „bezwzględna większość zabierających głos”.

W odpowiedzi na krytykę Niemiec, Ursula von der Leyen zapewniła, że ​​Bruksela podejmuje kroki w celu zmniejszenia zależności energetycznej od Federacji Rosyjskiej.

– Negocjujemy z wieloma krajami, które są gotowe zwiększyć eksport skroplonego gazu ziemnego do UE – uspokajała szefowa Komisji Europejskiej.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Netanjahu cały w strachu

Jedni nie mogą nie mogą strzelać, inni mogą. Międzynarodowy Trybunał Karny jednych może sądzić, innych - za takie same...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx